محققان دانشکده پزشکی نورث وسترن راهی را برای کمک به کودکان مبتلا به فلج مغزی اسپاستیک پیدا کرده اند که به آنها کمک می کند تا بهتر راه بروند. مطالعه “افزایش تدریجی بار اغتشاشی باعث حفظ طولانی‌تر سازگاری حرکتی در کودکان مبتلا به فلج مغزی می‌شود” که در مجله Human Movement Science منتشر شد.

فلج مغزی (سی پی) بر وضعیت بدن تأثیر می گذارد و حرکت را محدود می کند. فلج مغزی ناشی از ضایعات مغزی است که در دوران رشد جنین یا نوزادی رخ می دهد. فلج مغزی اسپاستیک، شایع‌ترین شکل این بیماری با سفتی مفاصل، اسپاسم و سفتی عضلانی (اسپاستیسیته) مشخص می‌شود که حرکت را محدود می‌کند و بر وضعیت بدنی و راه رفتن تأثیر می‌گذارد. تا ۹۰ درصد از همه کودکانی که مبتلا به سی پی تشخیص داده شده اند، در راه رفتن مشکل دارند. بنابراین یکی از اهداف اصلی درمان توانبخشی فلج مغزی بهبود توانایی راه رفتن کودکان است.

راهکار جدید برای بهبود راه رفتن کودکان سی پی

نیاز به بهبود کارایی الگوهای آموزشی فعلی تردمیل برای بهبود عملکرد راه رفتن در کودکان مبتلا به سی پی وجود دارد. این امر مستلزم درک کامل مکانیسم های یادگیری حرکتی در کودکان مبتلا به سی پی در طول تمرین حرکتی است. یکی از روش هایی که می توان برای ارزیابی یادگیری حرکتی مورد استفاده قرار داد، تجزیه و تحلیل خطاها و پیامدهای بعدی است. این خطاها زمانی رخ می‌دهند که مغز «تفاوتی بین حرکت پیش‌بینی‌شده و واقعی پا، به‌عنوان مثال به‌خاطر یک اختلال بیرونی» را تشخیص دهد.

پس از تشخیص این ناهماهنگی، مغز سعی می‌کند «دستورات حرکتی را برای کاهش این اختلاف تنظیم کند» که معمولاً منجر به عواقب بعدی می‌شود که می‌تواند برای مثال در برداشتن گام‌های بزرگتر منعکس شود.

در این مطالعه محققان بر آن شدند تا بررسی کنند که آیا اندازه و تنوع این خطاها می تواند در یادگیری حرکتی در کودکان مبتلا به سی پی اسپاستیک نقش داشته باشد.

یازده کودک و نوجوان ۷ تا ۱۶ ساله مبتلا به سی پی اسپاستیک، سه کودک کوادروپلژیک (اختلال عضلانی در همه اندام‌ها) و هشت کودک دیپلژیک (اختلال عضلات پا) از طریق موسسه توانبخشی شیکاگو برای شرکت در این مطالعه انتخاب شدند.

از همه خواسته شد هنگام راه رفتن روی تردمیل، روی پای راست بالای مچ پا، لودسل بپوشند. سه نوع مختلف اغتشاش نیرو ناگهانی، تدریجی و پر سر و صدا، در سه جلسه آزمایش مختلف روی لودسل اعمال شد. پارامترهای راه رفتن توسط دو حسگر سه بعدی با طراحی سفارشی که روی هر پا در حین راه رفتن روی تردمیل قرار داده شده بودند، ثبت شد.

بهبود راه رفتن سی پی

تجزیه و تحلیل اولیه نشان داد که کودکان مبتلا به سی پی اسپاستیک با ایجاد یک پس‌افکت که در آن طول گام‌هایشان پس از رهاسازی بار افزایش می‌یابد با اغتشاشات نیرو سازگار شدند. جالب اینجاست که محققان همچنین دریافتند که وقتی بار تدریجی اعمال می‌شود، اندازه خطا کوچکتر می‌شود و اثر بعدی طولانی‌تر است و زمانی که بار ناگهانی استفاده می‌شود، اندازه خطا بزرگتر می‌شود و کمتر باقی می‌ماند.

نتایج همچنین نشان داد که تغییرپذیری خطای بالاتر که با اعمال مقادیر مختلف اغتشاش نیرو به دست می‌آید، به نظر می‌رسد یادگیری حرکتی را تسهیل می‌کند و مدت زمان عواقب را در کودکان مبتلا به سی پی اسپاستیک در طول تمرین روی تردمیل افزایش می‌دهد.

نتایج این مطالعه در مرکز تخصصی درمان فلج مغزی نشان می‌دهد که اعمال تدریجی بار مقاومتی فاز نوسانی ممکن است در القای حفظ طولانی‌مدت افزایش طول گام در کودکان مبتلا به سی پی مؤثرتر باشد. محققان نتیجه گرفتند که این یافته‌ها ممکن است برای توسعه یک الگوی آموزشی رباتیک برای بهبود عملکرد راه رفتن کودکان مبتلا به سی پی در آینده استفاده شود.

 

مقاله های مرتبط

فلج مغزی

تشخیص فلج مغزی

علائم اولیه فلج مغزی

کاردرمانی در آتاکسی

کاردرمانی در میوپاتی

کاردرمانی در فلج مغزی

آب درمانی در فلج مغزی

درمان فلج مغزی چیست؟

فلج مغزی و مشکلات حرکتی

تاثیر کاردرمانی در فلج مغزی

کاردرمانی در دیستروفی عضلانی

علائم و انواع فلج مغزی چیست؟

آیا فلج مغزی قابل پیشگیری است؟

نیاز های غذایی در کودکان فلج مغزی

بهترین دکتر متخصص فلج مغزی کودکان

مواردیکه در مورد فلج مغزی باید بدانیم؟

نحوه مراقبت از کودکان مبتلا به فلج مغزی

راه رفتن را برای کودکان سی پی آسان کنیم!

کاردرمانی برای بزرگسالان مبتلا به فلج مغزی

آیا کودکان مبتلا به فلج مغزی می توانند راه بروند؟

چگونه گفتار درمانی به کودکان سی پی کمک می کند؟

فلج مغزی:محققان شواهدی از دلایل ژنتیکی را کشف کردند.

پیشرفت ارتز منجر به بهبود راه رفتن و بازی کردن در کودکان فلج مغزی می شود.

استعمال سیگار توسط مادر در دوران بارداری ممکن است منجر به فلج مغزی در فرزندان شود. 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

18 + 2 =

× پشتیبانی 24 ساعته