رشد مهارت های حرکتی ظریف دست بخشی ضروری از تربیت کودک است. کودکان با یادگیری نحوه استفاده از عضله های کوچک در قسمت هایی مانند دست، انگشتان، مچ دست و چشم، سیستم عصبی خود را برای نوشتن، ورق زدن، نگه داشتن اجسام، تایپ کردن روی صفحه کلید و سایر کارهای مفید تقویت می کنند. در مرکز تخصصی کاردرمانی کودکان، ما معتقدیم که ضروری است که کودکان مهارت های حرکتی ظریف را نه تنها برای مهدکودک بلکه برای آماده سازی آنها برای زندگی نیز تمرین کنند. والدین و معلمان با هم می توانند از مسیرهای منحصر به فردی کودکان برای افزایش مهارت حمایت کنند.

بهبود مهارت های حرکتی ظریف در کودکان

صرف نظر از توانایی فعلی کودک، چه از کلاس پیش دبستانی خود جلوتر باشد و چه نیاز به حمایت بیشتری داشته باشد، این راهکارها برای ایجاد مهارت های حرکتی ظریف به آمادگی کودک شما برای شرکت در مهدکودک کمک می کند.

۱. به فرزندتان اجازه دهید در وعده های غذایی کمک کند: کودک شما چه برای چیدن سفره، چه استفاده از ظروف، ریختن یک لیوان شیر یا اندازه گیری مواد تشکیل دهنده از عضله های کوچک و ضروری خود استفاده می کند.

۲. به کودکان اجازه دهید خودشان لباس بپوشند: به آن‌ها این فرصت را بدهید که لباس‌هایشان را بپوشند و دکمه‌ها را ببندند.

۳‌. نقاشی کشیدن را تشویق کنید: رنگ آمیزی با انگشت یا استفاده از قلم مو، هر دو راه های عالی برای بهبود گرفتن و حرکت انگشتان دست هستند.

۴. نوشتن و نقاشی را تشویق کنید: تا جایی که ممکن است به کودکان فرصت دهید تا نام خود را بنویسند یا فقط در طول روز با مداد رنگی نقاشی کرده و خط خطی کنند تا حرکت هماهنگ مچ و چشم افزایش یابد.

۵. با آنها بازی های رومیزی و پازل بازی کنید: با کودک خود سرگرم شوید و زمان با کیفیتی را با او سپری کنید و در عین حال به هماهنگ سازی عضلات آنها نیز کمک کنید؟ این فعالیت ها نه تنها به ایجاد مهارت های حرکتی کمک می کند، بلکه فرآیند تفکر را نیز توسعه می دهد.

۶. با خمیر بازی کنید: خمیر بازی به کودک شما خلاقیت می دهد تا اشکال را ایجاد کند و در عین حال به آنها حرکات ضروری برای رشد می دهد.

۷. بستن بند کفش را به آنها بیاموزید: هر روز صبح، حرکات بستن بند کفش را به کودکان آموزش دهید.

۸. به کودکان اجازه دهید تا برش را با قیچی تمرین کنند: یک تکه کاغذ با طرح کلی یک شکل یا چندین شکل چاپ شده روی آن به کودکان بدهید. از کودکان بخواهید با یک قیچی ایمن طرح کلی را دنبال کنند.

۹. اجازه دهید با بلوک ها بازی کنند: به فرزندان خود اجازه دهید تا اشکال خود را با بلوک ها بسازند.

۱۰. کلمات را هجی کنید: تمام حروف الفبا را چاپ کنید و هر حرف را جداگانه ببرید. به هر حرف یک گیره لباس وصل کنید. پس از انجام این کار، فضایی را در خانه خود پیدا کنید که بتوانید دو طرف یک ریسمان نازک ۴ تا ۵ فوتی را با چسب بچسبانید. به کودکان اجازه دهید حروف گیره لباس را روی رشته قرار دهند تا کلمات را برای تشویق هماهنگی چشم و دست بنویسند.

بهترین کاردرمان دست ورزی کودکان

این فعالیت های روزمره می تواند تا حد زیادی بر رشد کودک شما تأثیر بگذارد. کودکان کنجکاو هستند و دوست دارند کارهایی را انجام دهند که بزرگسالان انجام می دهند، بنابراین از این فرصت استفاده کنید.

مرکز توانبخشی کودکان ارائه دهنده خدمات توانبخشی در سراسر تهران می باشد. برنامه آموزش اولیه شامل کارکنان معتبر و دلسوز است که در توسعه همه جانبه نوزادان، کودکان نوپا و پیش از مهدکودک تخصص دارند. خدمات اضافی شامل گفتاردرمانی و کاردرمانی در مهارت های دست، ذهنی، حسی، جسمی، بازی درمانی، سنسوری روم، اتاق تاریک، اتاق شنیداری و ماساژ درمانی کودکان است.

 

مقاله های مرتبط

تأخیر تکاملی چیست؟

گفتار درمانی در منزل

گفتاردرمانی در کودکان

دیسفاژی و مشکلات بلع

گفتاردرمانی در فلج مغزی

گفتاردرمانی در اختلال اوتیسم

تاخیر گفتاری و زبانی چیست؟

سیر تکامل گفتاری کودکان

آیا فرزند من تاخیر گفتاری دارد؟

علائم هشدار دهنده تأخیر تکاملی

نقاط عطف رشد کودک یک ساله

نقاط عطف رشد کودک ۱۸ ماهه

تأخیرهای رشدی در کودکان ۳ تا ۵ سال

گفتاردرمانی برای لکنت زبان کودکان

گفتاردرمانی در بیش فعالی کودکان

مرکز تخصصی درمان تاخیر گفتاری

علت دیر حرف زدن کودکان چیست؟

تاثیر مشکلات گفتاری کودکان در نارساخوانی

چگونه به کودکان با تاخیر گفتاری کمک کنیم؟

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

پنج × 3 =

keyboard_arrow_up
× پشتیبانی 24 ساعته