جراحی مغز می‌تواند بر بدن آسیب وارد کند و بهبودی از آن دشوار می باشد. باید به خاطر داشته باشید که هر فرد پس از یک عمل جراحی بزرگ مدت زمان متفاوتی را برای بهبودی نیاز دارد. برخی از افراد ممکن است ظرف چند هفته یا چند ماه بهبود یابند اما برای دیگران بهبودی می تواند طولانی تر باشد. زندگی شما پس از جراحی تومور مغزی با قبل متفاوت خواهد بود. انتظار می رود برای بهبودی سریع به جلسات درمان توانبخشی تومور مغزی نیاز داشته باشید.

درمان توانبخشی تومور مغزی

قرار ملاقات های بعد از جراحی تومور مغزی

معمولاً بیماران باید حدود ۳ تا ۱۰ روز پس از جراحی در بیمارستان بمانند و پس از ترخیص با تیم پزشکی خود در تماس باشند. پس از جراحی تومور مغزی با متخصص مغز و اعصاب و پرستاران خود به طور منظم در تماس باشید. این جلسات پیگیری به پزشک کمک می کند تا پیشرفت شما را ارزیابی کند. شما باید به طور منظم در این قرار ملاقات ها شرکت کنید و هر نگرانی که دارید با پزشک خود در میان بگذارید. موارد زیر روند جلسات پیگیری را مشخص می کند:

-نوع تومور مغزی

-عوارض جانبی تومور مغزی در صورت وجود

-چه تومور آهسته یا سریع رشد داشته باشد.

می توانید هر چند هفته یکبار به متخصص مغز و اعصاب یا جراح مغز و اعصاب خود مراجعه کنید. اگر مشکلی نداشته باشید، این قرار ملاقات ها کمتر می شود. این احتمال وجود دارد که بعد از جراحی با مشکلاتی مواجه شوید. این مشکلات سلامتی را می توان به راحتی در جلسات پیگیری شناسایی و برطرف کرد.

مرکز توانبخشی تومور مغزی

برخی از مسائلی که ممکن است بعد از جراحی تومور مغز با آن مواجه شوید؟

-ضعف بدن

-مشکل در راه رفتن و تعادل

-مشکل در تکلم

-خستگی

-مشکلات حافظه

-تغییر شخصیت

-مشکلات بینایی و شنوایی

با ظاهر شدن این مسائل ممکن است شما و خانواده تان نگران شوید. اما باید بدانید که بیشتر این علائم با گذشت زمان کاهش یافته یا ناپدید می شوند. اگر به مدت طولانی این موارد را تجربه می کنید باید فوراً با جراح مغز و اعصاب یا متخصص مغز و اعصاب خود تماس بگیرید.

بهترین مرکز توانبخشی تومور مغزی

درمان توانبخشی تومور مغزی: دریافت حمایت مناسب

درمان‌های توانبخشی تومور مغزی می‌تواند برای افرادی مفید باشد که پس از جراحی تومور مغزی مشکلاتی مانند سفتی، مشکل در صحبت کردن، مشکلات حرکتی و ضعف دارند. درمان توانبخشی تومور مغزی می تواند با قادر ساختن شما به انجام فعالیت های روزانه به بهترین شکل ممکن به بهبودی سریع کمک کند.

درمان توانبخشی تومور مغزی توسط متخصصین کاردرمانی جسمی، گفتاردرمانی و کاردرمانی ذهنی انجام می شود. هر یک از این متخصصان در زمینه های مختلف توانبخشی بعد از عمل آموزش دیده اند.

-کاردرمانی جسمی: برخی از بیماران ممکن است پس از جراحی با مشکلات حرکتی مواجه شوند. در چنین شرایطی متخصصین کاردرمانی جسمی می توانند به بهبود قدرت، راه رفتن و تعادل بیماران کمک کنند. کاردرمانی جسمی شامل تمریناتی است که بر افزایش دامنه حرکتی پس از جراحی تمرکز دارد. این متخصصین همچنین اطمینان حاصل می کنند که وضعیت بدن شما صحیح است تا درد وسفت شدن احتمالی اندام شما به حداقل برسد.

-کاردرمانی ذهنی:  بعد از جراحی انجام فعالیت‌های روزانه مانند آشپزی، رانندگی و نوشتن برای بیمار دشوار است. متخصص کاردرمانی ذهنی به بیماران کمک می کند تا استقلال خود را بازیابند. متخصص کاردرمانی ذهنی می تواند به شما در تعیین اهداف و استفاده از مداخلات درمانی کمک کند.

-گفتاردرمانی: متخصص گفتاردرمانی به بیماران کمک می‌کنند بر مشکلات مرتبط با درک گفتار و بیان کلامی افکار خود غلبه کنند. گفتاردرمانی همچنین به بیمارانی که در بلع و خوردن غذا با مشکل مواجه می شوند، کمک می کند.

-توانبخشی شناختی: پس از جراحی ممکن است تغییراتی در شخصیت، تمرکز، حافظه و ارتباطات خود داشته باشید. این مشکلات می توانند استرس زا بوده و کیفیت زندگی شما را تحت تاثیر قرار دهند. اما توانبخشی شناختی می تواند تغییرات رفتاری و مشکلات شناختی را کاهش دهد. عصب‌شناسان ممکن است تکنیک‌های جبران، داروها و مشاوره را برای بهبود عملکرد ذهنی بیمار پیشنهاد کنند. تکنیک‌های جبران، مهارت‌هایی را برای جبران آنهایی که ممکن است به دلیل جراحی مانند حرکت، گفتار و بینایی تحت تأثیر قرار گرفته باشند، توسعه می‌دهند. به بیمار آموزش داده می‌شود که با نگه‌داشتن تقویم، ابزارهای سازمان‌دهنده و یادآوری با مسائل ناشی از دست دادن حافظه کنار بیاید.

اگر بیمار تغییرات شخصیتی و رفتاری مانند بدخلقی یا ناامیدی را تجربه کند، مشاوره می‌تواند مفید باشد. طبق گفته سازمان جهانی بهداشت، توانبخشی برای بهبودی سریع بسیار مهم است اما در بسیاری از نقاط جهان از خدمات خوب توانبخشی مرحوم می باشند. اگر منطقه شما فاقد خدمات توانبخشی مناسب است، نیازی نیست خود را محدود کنید و می‌توانید از خدمات توانبخشی حضوری، در منزل یا آنلاین ما استفاده کنید. با کمک درمان توانبخشی تومور مغزی از جراحی مغز سریعتر و بهتر بهبود پیدا خواهید کرد.

توانبخشی تومور مغزی

بهترین مرکز توانبخشی تومور مغزی

همانطور که پس از جراحی تومور مغزی وارد زندگی جدیدی شده و تغییرات زیادی را تجربه خواهید کرد. درمان توانبخشی تومور مغزی می تواند پله ای برای رسیدن به استقلال شما باشد. با تکیه بر حمایت دوستان، خانواده و متخصصان مرکز تخصصی درمان تومور مغزی می توانید به سرعت و در کمترین زمان ممکن به حالت عادی خود بازگردید.

 

مقاله های مرتبط

تومور مغزی چیست؟

کاردرمانی در تومور مغزی

گفتاردرمانی در تومور مغزی

علائم هشدار دهنده تومور مغزی

اهمیت کاردرمانی پس از جراحی تومور مغزی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

6 − سه =

× پشتیبانی 24 ساعته