اگر چه هیچ درمان قطعی ای برای کودکان مبتلا به اختلال طیف اوتیسم (ASD) وجود ندارد. ولی درمان کاردرمانی در کودکان اوتیسم یکی از محبوب‌ترین شکل‌های درمان است و توسط سازمان‌های فدرال مانند مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها تأیید شده است، اما درمان ای بی ای برای اوتیسم نباید به عنوان یک روش سخت یا خسته‌ کننده در نظر گرفته شود.

درمان کاردرمانی در اوتیسم هم روان و هم شخصی سازی شده است تا با اهداف، نیازها و چالش های منحصر به فردی که هر کودک مبتلا به اوتیسم در حین رشد و تکامل با آن مواجه است، مطابقت داشته باشد.

برای بسیاری از کودکان، درمان ای بی ای برای آن‌ها کافی است تا زندگی رضایت‌بخش‌تر و مستقل‌تری داشته باشند. برای دیگران، رویکردهای درمانی مانند کاردرمانی که یا همراه با درمان ای بی ای یا به تنهایی مورد استفاده قرار می‌گیرد، می‌تواند مسیری فردی به سوی موفقیت را برای کودکان مبتلا به اوتیسم فراهم کند.

تفاوت درمان ای بی ای با کاردرمانی برای اوتیسم

درمان ای بی ای چیست؟

درمان ای بی ای (تحلیل رفتار کاربردی) بر توسعه و آموزش رفتارهای خاص بر اساس ارزیابی دقیقی که از مدل پیامدهای پیشینی-رفتاری پیروی می کند، تمرکز دارد. این شکل از درمان، مهارت‌ها و فرآیندها را به مراحل کوچکی تقسیم می‌کند که به راحتی قابل درک است. هیچ دو کودک مبتلا به اوتیسم رفتار و اهداف درمانی مشابهی ندارند. اهداف بر اساس سن کودک، نقاط عطف رشد، توانایی برقراری ارتباط و بسیاری موارد دیگر تعیین می شود. اما برخی از رفتارهای کلیدی وجود دارد که معمولاً با درمان ای بی ای به آنها پرداخته می شود.

-بهبود ارتباطات: درمان ای بی ای می تواند به کودکان مبتلا به اوتیسم نحوه برقراری ارتباط موثر را آموزش دهد. برای برخی از کودکان، این شامل عبارات تک کلمه ای یا جملات کامل است. سایر کودکان، از جمله کودکان غیرکلامی اوتیسم، ممکن است یاد بگیرند که با اشاره به یک عکس یا یک شی، ارتباط برقرار کنند.

-کاهش رفتارهای ناسازگار: درمان ای بی ای بر شناسایی پیشینه هایی که منجر به این رفتارها می شوند و یافتن راه هایی برای تغییر هم محیط قبلی و هم رفتار متمرکز است. کاهش فراوانی رفتارهای ناسازگار می تواند تفاوت قابل توجهی برای کودک و خانواده ایجاد کند.

-کسب استقلال: درمان ای بی ای ممکن است بر آموزش کودک مبتلا به اوتیسم برای پوشیدن لباس، استفاده از حمام و رسیدگی به سایر نیازهای شخصی به تنهایی یا با حمایت عملی کمتر از یک مراقب تمرکز کند. یادگیری این مهارت ها می تواند به والدین کمک کند تا روی کارهای دیگر تمرکز کنند و به کودکان کمک کند زندگی رضایت بخشی داشته باشند.

درمان ای بی ای چیست؟

درمان کاردرمانی چیست؟

کاردرمانی به افراد کمک می‌کند تا مهارت‌های روزمره را که اغلب برای داشتن یک زندگی فعال و مستقل مورد نیاز هستند، بهبود بخشند. برای کودکان مبتلا به اوتیسم، کاردرمانی اغلب بر بازی، استراتژی های یادگیری و مراقبت از خود تمرکز می کند. در کاردرمانی کودکان اوتیسم، ارائه دهنده اهداف و استراتژی هایی را ایجاد می کند تا به فرد کمک کند تا بر روی مهارت های کلیدی کار کند. چند نمونه از اهداف مشترک عبارتند از:

-بهبود مهارت ریز حرکتی مانند نخ و مهره، مداد گرفتن و قیچی گرفتن

-بهبود مهارت های ترسیمی مانند نوشتن، رنگ آمیزی کردن و ترسیم خطوط و اشکال هندسی متفاوت و نقاشی کردن

-بهبود مهارت های درشت حرکتی مثل پریدن، گرفتن و پرتاب توپ و لی لی رفتن

-بهبود مهارت های درکی و شناختی و ارتباطی

-تسهیل فعالیت های روزمره زندگی مانند غذا خوردن، مهارت خودمراقبتی (استفاده از حمام و غذا خوردن)

-درمان انواع اختلال پردازش حسی

درمان کاردرمانی چیست؟

ای بی ای در مقابل کاردرمانی: آنها چگونه شبیه هستند؟

اگرچه مطمئناً بین این دو نوع درمان تفاوت‌هایی وجود دارد، اما در هسته آنها، ای بی ای و کاردرمانی به بیماران کمک می‌کنند و وظایف پیچیده‌تر را به بخش‌های قابل کنترل‌تر تقسیم کنند. هم ای بی ای و هم کاردرمانی به کودکان مبتلا به اوتیسم کمک می کنند تا مجموعه ای از مهارت ها را ایجاد کنند که می تواند منجر به اعتماد به نفس و خودکفایی شود.

درمان ای بی ای در مقابل کاردرمانی: چه تفاوتی با هم دارند؟

درمان ای بی ای در مقابل کاردرمانی: چه تفاوتی با هم دارند؟

تفاوت اصلی بین این دو نوع درمان در متخصص آنها، وظایف شغلی و تعداد ساعات درمانی است که هر کدام نیاز دارند.

یک کودک مبتلا به اوتیسم که تحت درمان ای بی ای قرار می گیرد، می تواند بین ۱۰ تا ۴۰ ساعت در هفته از یک تکنسین رفتاری ثبت شده درمان دریافت کند. کاردرمانی معمولاً شامل جلسات نیم ساعته تا یک ساعته است. با این حال، تعداد جلسات در هفته بر اساس نیازهای فردی است.

کودکان مبتلا به اوتیسم که کاردرمانی دریافت می کنند معمولاً مهارت های هدفمند را از طریق بازی یاد می گیرند، در حالی که آنهایی که درمان ای بی ای را دریافت می کنند از طریق ترکیبی از یادگیری عملکردی و رفتاری یاد می گیرند.

اگرچه هر دو شکل درمان به ارزیابی نیاز دارند، ارزیابی ای بی ای بر توانایی فرد برای درک، برقراری ارتباط و تعامل متمرکز است. ارزیابی کاردرمانی به تعیین سطح استقلال ذهنی، فیزیکی و عملکرد کودک کمک می کند.

درمان کاردرمانی به بخش های گسترده ای مانند کاردرمانی جسمی، درکی-حرکتی، ذهنی، حسی، دست ورزی، اتاق تاریک، اتاق شنیداری، ماساژ درمانی و غیره تقسیم می شود.

تحقیقات در خصوص درمان اوتیسم

تحقیقات در خصوص درمان اوتیسم

در مقاله‌ای با عنوان «تحلیل رفتار کاربردی، اوتیسم و ​​کاردرمانی: جستجوی درک»، نویسندگان بیان می‌کنند که «اصول ای بی ای و کاردرمانی با هم سازگار هستند و این دو می‌توانند به صورت هم افزایی عمل کنند.»

مقاله دوم بیشتر به ماهیت همزیستی ای بی ای و کاردرمانی می پردازد. نویسندگان بیان می کنند که “تغییرات مثبت ثابتی در اجرای مهارت های ادغام شده به دنبال مربیگری بین حرفه ای برای پزشکان وجود دارد. این تغییرات در رویه های بالینی با نتایج بهبود یافته برای رفتار کودکان همراه بود.”

درمان ای بی ای از ترکیبی از تکنیک های درمانی مختلف مانند آموزش آزمایشی گسسته و آموزش محیط طبیعی برای درمان کودکان مبتلا به اوتیسم استفاده می کند. در مقیاس بزرگ‌تر، انواع درمان‌هایی که کودک دریافت می‌کند باید به‌عنوان سیال تلقی شوند و زمانی که می‌توان با دریافت یک شکل خاص از درمان به اهداف خاصی دست یافت، در کنار هم استفاده شوند. اگر فرزندی دارید که مبتلا به اوتیسم تشخیص داده شده است و دوست دارید که او درمان را در مرکز مجهز و شناخته شده ای شروع کند، می توانید همین حالا با مرکز درمان اوتیسم تهران تماس حاصل فرمایید.

 

مقاله های مرتبط

سندروم آسپرگر

اوتیسم با عملکرد بالا

اوتیسم شدید چیست؟

اختلال خواب در اوتیسم

آمار و ارقام اوتیسم

مربی اوتیسم در منزل

دلایل اوتیسم چیست؟

بهترین راه درمان اوتیسم

رفتار خودآزاری در اوتیسم

بهترین مرکز درمان اوتیسم

علائم تشخیص اوتیسم چه هستند؟

انواع رفتارهای تکراری در اوتیسم

آموزش نقاشی به کودکان اوتیسم

آموزش رنگ به کودکان اوتیسم

آموزش ریاضی به کودکان اوتیسم

آموزش الفبا به کودکان اوتیسم

بازی های موثر برای کودکان اوتیسم

علت بی توجهی کودک به اسمش

آیا کودکان اوتیسم حرف می زنند؟

علت چرخیدن کودک به دور خودش

تازه ترین رویکردهای درمانی اوتیسم

مداخله زودهنگام برای کودکان اوتیسم

آرام کردن کودکان اوتیسم با چند راهکار

آیا ردیف کردن اشیاء نشانه اوتیسم است؟

چگونه با کودکان اوتیسم ارتباط برقرار کنیم؟

استراتژی های آموزش نوشتن به کودکان اوتیسم

چه درمان هایی به اختلال اوتیسم کمک می کند؟

طب مکمل و جایگزین در اوتیسم

آیا واکسن ها باعث اوتیسم می شوند؟

صرع و اوتیسم: آیا پیوندی وجود دارد؟

اختلال اوتیسم در کودکان و دو زبانه بودن

کودکان مبتلا به اوتیسم و تعامل اجتماعی

نحوه برخورد با دانش آموزان اوتیسم

رژیم حسی برای اختلال اوتیسم

انواع اختلال پردازش حسی چیست؟

علائم اختلال اوتیسم در بزرگسالان

بهترین کاردرمانی ذهنی برای اوتیسم

مطالعه بی نظمی سیستم ایمنی و اوتیسم

آیا می توان از اختلال اوتیسم جلوگیری کرد؟

اوتیسم در دختران: علائم، نشانه ها و تشخیص

بهبود ارتباط کودکان اوتیسم با گفتاردرمانی

چگونه به کودکان مبتلا به اوتیسم آموزش دهیم؟

محققان یک نشانگر زیستی برای اوتیسم شناسایی کردند.

روش پکس برای درمان مشکلات ارتباطی کودکان اوتیسم

نکاتی برای والدین دارای فرزندان با اختلال طیف اوتیسم

کمک به کودکان مبتلا به اوتیسم برای مقابله با اضطراب

بهترین فعالیت های حسی برای کودکان مبتلا به اوتیسم 

تاثیر رژیم حسی برای کودکان با اختلال اوتیسم چیست؟

مواردیکه شما باید در مورد اوتیسم در بزرگسالان بدانید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

7 − یک =

× پشتیبانی 24 ساعته