اهداف تست

painDETECT در ابتدا برای استفاده به عنوان یک ابزار غربالگری در جهت تشخیص اجزای درد نوروپاتیک در افراد مبتلا به کمردرد مزمن ساخته شد، با این حال به طور فزاینده ای برای سایر شرایط درد استفاده شده است. با شناسایی اجزای درد نوروپاتیک، انتخاب‌های درمانی می ‌توانند مکانیسم ‌های درد خاص‌تری را هدف قرار دهند.

 تست PainDETECT

جمعیت مورد نظر تست

PainDETECT در ابتدا برای استفاده در بیماران مبتلا به کمردرد مزمن ساخته شد. یک مطالعه نشان داد که درد نوروپاتیک، مکانیسم درد غالب در ۳۷٪ از افراد مبتلا به کمردرد مزمن است. با این حال استفاده از پرسشنامه به سایر جمعیت ها شرایط گسترش یافته است از جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

-درد مزمن اسکلتی عضلانی: اگر چه این یک گروه ناهمگن است، اما شرایط مختلف درد اسکلتی عضلانی همچنان می تواند بر اساس مکانیسم های درد زمینه ای مقایسه شود.

-روماتیسم مفصلی

-آرتروز

-توراکوتومی

-درد مزمن کودکان

اگر چه هنوز برای استفاده در همه شرایط تایید نشده است، اما از نظر تئوری می توان از آن برای شناسایی اجزای درد نوروپاتیک در هر بیمار که با درد مراجعه می کند استفاده کرد. در شرایطی که استفاده از آنها هنوز تایید نشده است، ترکیب معاینه بالینی و ابزارهای غربالگری اضافی برای اطمینان از تشخیص دقیق مهم است.

روش استفاده تست

PainDETECT یک پرسشنامه غربالگری ساده و آسان برای استفاده است. این پرسشنامه شامل ۹ بخش است و توسط بیمار تکمیل می شود (بدون نیاز به معاینه بالینی). ۷ بخش توصیفگر حسی وزن دار (هرگز به شدت) و ۲ بخش مربوط به ویژگی های درد مکانی و زمانی وجود دارد. نمره کل ۱۹ یا بیشتر نشان دهنده درد نوروپاتیک احتمالی است.

زبان‌ها: PainDETECT به زبان‌های هلندی، انگلیسی، فنلاندی، ژاپنی، اسپانیایی و سوئدی ترجمه شده و از نظر فرهنگی اقتباس شده است.

اهداف  تستPainDETECT

شواهد و مدارک تست

اکثر مطالعات استفاده از ابزارهای غربالگری نوروپاتیک را در ارتباط با ارزیابی بالینی برای تشخیص دقیق توصیه می کنند به ویژه زمانی که پرسشنامه در زبان یا زمینه اصلی خود استفاده نمی شود. پایایی و اعتبار در شرایط مختلف متفاوت است:

-کمردرد: در این گروه حساسیت تست حدود ۸۵ درصد می باشد و تا ۸۰ درصد در افراد مبتلا به کمردرد مزمن اختصاصی است.

-درد مزمن: PainDETECT سازگاری و پایایی آزمون مجدد خوبی دارد، اما حساسیت آن در درد مزمن متوسط بوده ​​و برای درد مزمن خیلی اختصاصی نیست. ممکن است به عنوان یک ابزار غربالگری برای آگاه کردن پزشکان از نیاز به تحقیقات بیشتر مفید باشد.

-فیبرومیالژیا: در جمعیت این گروه چندان مفید نیست، ممکن است با دخالت تغییر در کنترل درد مرکزی توضیح داده شود. فقط باید در ترکیب با سایر ابزارها و معاینه بالینی استفاده شود.

-درد کودکان: دقت متوسطی در شناسایی درد نوروپاتیک از درد غالب دارد.

-نورالژی سه قلو: توانایی محدودی برای تشخیص درد نوروپاتیک مرتبط با آسیب های عصب سه قلو دارد و تنها برای ردیابی نتایج درمان به جای استفاده به عنوان ابزار غربالگری برای این جمعیت توصیه می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

سیزده − 8 =

keyboard_arrow_up
× پشتیبانی 24 ساعته