اگر به دنبال بهترین دکتر متخصص تاخیر حرکتی کودکان هستید، به جرات می توان جناب آقای حسینی سیانکی را به عنوان بهترین دکتر درمان تاخیر حرکتی کودکان در تهران معرفی کرد. متخصصان اطفال در بیمارستان کودکان Hassenfeld در NYU Langone که چند تن از بهترین دکتر متخصص تاخیر حرکتی کودکان هستند، انواع مختلفی از تاخیر حرکتی کودکان را در کودکان شناسایی می کنند. این تأخیرها می تواند بر مهارت های فیزیکی، شناختی، ارتباطی، اجتماعی، عاطفی یا رفتاری کودک تأثیر بگذارد.

اغلب تاخیر حرکتی بیش از یک حوزه از رشد کودک را تحت تأثیر قرار می دهد. زمانی که کودک در بسیاری از این زمینه ها یا در همه آنها تاخیر داشته باشد، به آن تاخیر رشد فراگیر می گویند. برخی از انواع تاخیر حرکتی علت قابل شناسایی دارند. با این حال، برای بسیاری از کودکان، علت تاخیر یا تاخیرهای متعدد مشخص نیست.

 

بهترین دکتر تاخیرحرکتی تهران 

تأخیرهای شناختی و ذهنی

تأخیرهای شناختی ممکن است بر عملکرد فکری کودک تأثیر بگذارد، با آگاهی تداخل کند و باعث مشکلات یادگیری شود که اغلب پس از شروع مدرسه آشکار می شود. کودکانی که دارای تأخیرهای شناختی هستند نیز ممکن است در برقراری ارتباط و بازی با دیگران مشکل داشته باشند.

این نوع تاخیر ممکن است در کودکانی اتفاق بیفتد که به دلیل عفونت مانند مننژیت، آسیب مغزی را تجربه کرده‌اند که می ‌تواند باعث تورم در مغز به نام آنسفالیت شود. سندروم کودک تکان خورده، اختلالات تشنجی و اختلالات کروموزومی که بر رشد فکری تأثیر می گذارد مانند سندرم داون، ممکن است خطر تاخیر شناختی را نیز افزایش دهد. با این حال در بیشتر موارد نمی توان دلیل روشنی برای این نوع تاخیر شناسایی کرد.

 

بهترین دکتر تاخیر حرکتی کودکان 

درمان تاخیر حرکتی با کمک بهترین دکتر متخصص تاخیر حرکتی کودکان

تاخیر حرکتی در توانایی کودک برای هماهنگ کردن گروه های عضلانی بزرگ، مانند عضلات بازوها و پاها، و عضلات کوچکتر، مانند عضلات دست، اختلال ایجاد می کند. نوزادان با تاخیر حرکتی شدید ممکن است در غلتیدن یا خزیدن مشکل داشته باشند. کودکان بزرگتر با این نوع تاخیر ممکن است دست و پا چلفتی به نظر برسند یا در بالا و پایین رفتن از پله ها مشکل داشته باشند. کسانی که تاخیر حرکتی ظریفی دارند ممکن است در نگه داشتن اشیای کوچک مانند اسباب بازی ها یا انجام کارهایی مانند بستن بند کفش یا مسواک زدن مشکل داشته باشند. 

برخی از تأخیرهای حرکتی ناشی از شرایط ژنتیکی است، مانند آکندروپلازی، که باعث کوتاه شدن اندام ها می شود و شرایطی که بر عضلات تأثیر می گذارد، مانند فلج مغزی یا دیستروفی عضلانی. آنها همچنین ممکن است به دلیل مشکلات ساختاری، مانند اختلاف در طول اندام ایجاد شوند.

دکتر خوب برای تاخیر حرکتی

تأخیرهای اجتماعی، عاطفی و رفتاری

کودکان دارای تاخیر رشد از جمله آنهایی که دارای اختلالات عصبی-رفتاری مرتبط مانند اختلال طیف اوتیسم و ​​اختلال نقص توجه بیش فعالی هستند، اغلب دارای تأخیرهای اجتماعی، عاطفی یا رفتاری نیز هستند. به دلیل تفاوت در رشد مغز، آنها ممکن است اطلاعات را پردازش کنند یا به محیط خود واکنش متفاوتی نسبت به کودکان هم سن نشان دهند. این تأخیرها می تواند بر توانایی کودک در یادگیری، برقراری ارتباط و تعامل با دیگران تأثیر بگذارد.

معمولاً کودکانی که دچار تاخیر حرکتی هستند در مهارت های اجتماعی و عاطفی مشکل دارند. به عنوان مثال، آنها ممکن است در درک نشانه های اجتماعی، شروع ارتباط با دیگران یا انجام مکالمات دو طرفه مشکل داشته باشند. آنها همچنین ممکن است در مواجهه با ناامیدی یا کنار آمدن با تغییرات مشکل داشته باشند. هنگامی که محیط از نظر اجتماعی یا عاطفی بیش از حد سخت می شود، کودکان دارای تأخیر در رشد ممکن است کج خلقی طولانی مدت داشته باشند و آرام شدن آنها بیشتر از سایر کودکان طول بکشد. این رفتار می تواند سیگنالی باشد که کودک با اصلاح محیط خود یا یادگیری مهارت ها برای رویارویی با چالش های اجتماعی و عاطفی به حمایت بیشتری نیاز دارد.

دکتر تاخیر حرکتی کودکان

تاخیر در گفتار و زبان

برخی از تأخیرهای گفتار، اختلالات زبان دریافتی هستند که در آن کودک در درک کلمات یا مفاهیم مشکل دارد. کودکان مبتلا به این نوع تاخیر در گفتار ممکن است در تشخیص رنگ ها، اعضای بدن یا اشکال مشکل داشته باشند. برخی دیگر اختلالات زبان بیانی هستند که در آن کودک نسبت به سن خود واژگان و جملات پیچیده کمتری دارد. کودکی که این نوع تاخیر در گفتار دارد ممکن است در حرف زدن، صحبت کردن و ساختن جملات کند باشد. اغلب کودکی که دچار تأخیر گفتار است، ترکیبی از تأخیرهای دریافتی و بیانی دارد.

کودکانی که مشکل حرکتی دهانی دارند مانند ضعف در عضلات دهان یا مشکل در حرکت زبان یا فک که در تولید گفتار اختلال ایجاد می‌کند به اختلال تولید گفتار مبتلا هستند.

کودکان ممکن است به دلایل فیزیولوژیکی مانند آسیب مغزی، سندروم های ژنتیکی یا کم شنوایی دچار تاخیر در گفتار شوند. سایر تأخیرهای گفتار ناشی از عوامل محیطی مانند عدم تحریک است. با این حال در بسیاری از موارد علت تاخیر گفتار کودک ناشناخته است.

فوق تخصص تاخیر حرکتی کودکان

آنچه باید در مورد درمان تاخیر مهارت حرکتی از بهترین دکتر متخصص تاخیر حرکتی کودکان بدانید!

کودکان با سرعت به نقاط عطف رشد می رسند و برخی سریعتر از دیگران حرکت می کنند. دو خواهر و برادر در یک خانواده ممکن است با سرعت های متفاوت به نقاط عطف برسند.

اگر موقتا دچار تاخیر حرکتی هستید نترسید این نشانه هشدار بیماری نیست! اگر تاخیر مداوم بود ممکن است نشانه ای بر چالش های آینده و روبرو باشد.

تأخیر در رسیدن به نقاط عطف زبان، تفکر، مهارت های اجتماعی یا حرکتی را تاخیر رشد می گویند.

علل مختلفی برای تاخیر حرکتی وجود دارد که از جمله آن می توان به  وراثت، عوارض دوران بارداری و زایمان زودرس اشاره کرد.

اگر مشکوک هستید که فرزندتان تاخیر حرکتی دارد با پزشک اطفال او صحبت کنید. تاخیر در رشد گاهی اوقات نشان دهنده یک بیماری زمینه ای است که فقط پزشکان می توانند آن را تشخیص دهند.

هنگامی که تشخیص دادید، می توانید برای درمان یا سایر مداخلات اولیه برای کمک به پیشرفت و رشد فرزندتان در بزرگسالی برنامه ریزی کنید.

متخصص تاخیر حرکتی کودکان

تاخیر در مهارت حرکتی ظریف و درشت

مهارت های حرکتی ظریف شامل حرکات کوچک مانند در دست گرفتن یک اسباب بازی یا استفاده از مداد رنگی است. مهارت‌های حرکتی درشت به حرکات بزرگ‌تری مانند پریدن، بالا رفتن از پله‌ها یا پرتاب توپ نیاز دارند.

بچه‌ها با سرعت‌های متفاوتی پیشرفت می‌کنند اما بیشتر بچه‌ها می‌توانند تا ۳ ماهگی سر خود را بلند کنند تا ۶ ماهگی با کمکی بنشینند و قبل از دومین تولدشان راه بروند.

در سن ۵ سالگی، اکثر کودکان می توانند به مدت ۱۰ ثانیه یا بیشتر روی یک پا بایستند و می توانند از چنگال و قاشق استفاده کنند.

نشان دادن برخی از علائم زیر می تواند به این معنی باشد که کودک شما در ایجاد برخی از عملکردهای حرکتی ظریف یا درشت تاخیر دارد:

  • تنه و اندام های فلاپی یا شل
  • دست ها و پاهای سفت
  • حرکت محدود در بازوها و پاها
  • ناتوانی در نشستن بدون حمایت در ۹ ماهگی
  • تسلط رفلکس های غیر ارادی بر حرکات ارادی
  • ناتوانی در تحمل وزن روی پاها و ایستادن در حدود یک سالگی
  • خارج شدن از محدوده طبیعی همیشه جای نگرانی نیست، اما ارزش ارزیابی فرزندتان را دارد.

بهترین دکتر متخصص تاخیر حرکتی کودکان

بر اساس منبع معتبر موسسه ملی ناشنوایی و سایر اختلالات ارتباطی، فعال ترین زمان برای یادگیری گفتار و زبان ۳ سال اول زندگی است، زیرا مغز رشد می کند و بالغ می شود.

فرآیند یادگیری زبان زمانی آغاز می شود که نوزاد با گریه گرسنگی را به او منتقل می کند. در ۶ ماهگی، اکثر نوزادان می توانند صداهای زبان اصلی را تشخیص دهند.

در ۱۲ تا ۱۵ ماهگی، نوزادان باید بتوانند دو یا سه کلمه ساده را بیان کنند، حتی اگر واضح نباشند.

اکثر کودکان نوپا تا ۱۸ ماهگی می توانند چندین کلمه را بیان کنند. هنگامی که به سن ۳ سالگی می رسند، اکثر کودکان می توانند در جملات کوتاه صحبت کنند. 

تاخیر در گفتار زمانی اتفاق می‌افتد که کودکان به اندازه‌ای که برای سنشان انتظار می‌رود کلماتی را بیان نمی ‌کنند.

تاخیر زبان زمانی اتفاق می افتد که کودکان در درک آنچه دیگران می گویند یا نمی توانند افکار خود را بیان کنند مشکل دارند. زبان شامل صحبت کردن، اشاره کردن، امضاء کردن و نوشتن است.

تشخیص تاخیر گفتار و زبان در کودکان خردسال دشوار است. چرا که کودک درکی از بروز منظور اصل خود ندارد.

بهترین دکتر تشخیص تاخیر حرکتی

بهترین دکتر تشخیص ​تاخیر حرکتی برای تشخیص شنوایی ضعیف

دلیل تاخیر گفتار و زبان می تواند شنوایی ضعیف نیز باشد به همین دلیل نمی توان تنها دلیل تاخیر حرکتی را دلایل فوق دانست! شاید کودک شما در شنیدن صحبت های شما دچار مشکل باشد و نتواند تصمیم آنی برای حرکت بگیرد.

بهترین دکتر متخصص تاخیر حرکتی کودکان در تهران و ایران

اگر به دنبال یک دکتر خوب برای تشخیص و درمان تاخیر حرکتی کودکان خود هستید و یا بهترین متخصص این بیماری در ایران هستید، می توانید به مرکز فوق تخصص درمان تاخیر حرکتی کودکان مراجعه کنید. این مرکز با دو شعبه در غرب و شرق تهران و بیش از ۱۵ سال سابقه بعنوان یکی از بهترین مراکز درمان تاخیر حرکتی مشغول به فعالیت می باشد.

 

مقاله های مرتبط

دیس پرآکسی چیست؟

آپراکسی چیست؟

نقاط عطف رشد کودک کودک ۱۸ ماهه

نقاط عطف رشد کودک یک ساله

تاخیرهای رشدی در کودکان ۳ تا ۵ سال

چگونه غلبه طرفی در کودکان رشد می کند؟

افسردگی در کودکان: علائم و انواع متداول افسردگی در کودکان

علائم هشدار دهنده افسردگی در کودکان

تاثیر مشکلات گفتاری در نارساخوانی

درمان دارویی شب ادراری

۹ نکته برای شب ادراری در کودکان

فلج مغزی چیست؟

علائم اولیه فلج مغزی

تشخیص فلج مغزی

علائم و انواع فلج مغزی چیست؟

مواردیکه در مورد فلج مغزی باید بدانیم.

درمان فلج مغزی چیست؟

کاردرمانی در فلج مغزی

گفتاردرمانی در فلج مغزی

آب درمانی در کودکان فلج مغزی

نحوه مراقبت از کودکان مبتلا به فلج مغزی

آیا فلج مغزی قابل پیشگیری است؟

فلج مغزی: محققان شواهدی از دلایل ژنتیکی را کشف کردند.

استعمال سیگار توسط مادر در دوران بارداری ممکن است منجر به فلج مغزی در فرزندان شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

چهار × دو =

keyboard_arrow_up
× پشتیبانی 24 ساعته