وقتی توجه می کنیم، در واقع روی چیزی تمرکز می کنیم و چیزهای دیگر را نادیده می گیریم، به عنوان مثال، ما به صحبت‌های شخصی گوش می‌دهیم در حالی که سایر مکالمات و صداهای پس‌ زمینه را نادیده می‌گیریم. توجه همچنین مستلزم آگاهی از آنچه باید به آن توجه کنیم نیز می باشد. این به ما این امکان را می‌دهد تا اطلاعات مناسب را از محیط اطرافمان دریافت کنیم و این اطلاعات را در کنار هم قرار دهیم. و این شامل حفظ توجه و تغییر توجه به چیز دیگری در صورت نیاز است.

توجه یک مهارت کلیدی برای یادگیری است. به عنوان مثال، کودکان باید به دستورات معلم توجه کنند تا مطمئن شوند که کارها را به درستی انجام می دهند. کودکان همچنین باید بتوانند توجه خود را روی کارها حفظ کنند تا بتوانند یاد بگیرند. با بزرگتر شدن کودکان توانایی توجه خود را افزایش می دهند. کودکان و دانش آموزان مبتلا به اوتیسم در توجه و تمرکز دچار مشکل می باشند، در این مطلب به بررسی راهکارهایی برای بهبود توجه و تمرکز در کودکان اوتیسم می پردازیم. 

بهبود توجه و تمرکز در کودکان اوتیسم

مشکلات توجه در کودکان اوتیسم

برخی از کودکان اوتیسم در توجه و تمرکز روی چیزهایی که برایشان جالب نیست دچار مشکل هستند. این شامل فعالیت هایی است که شامل توجه مشترک است، که شامل خواندن کتاب با یک مراقب، انجام یک پازل، یا حتی راه رفتن ایمن در جاده می باشد.

اما کودکان اوتیسم ممکن است بتوانند برای مدت طولانی توجه خود را به چیزهایی که دوست دارند حفظ کنند. آنها می توانند در ردیف کردن یا کنار هم چیدن اشیاء بسیار خوب عمل کنند. به عنوان مثال، کودکی که علاقه مند به قطار است ممکن است بتواند برای مدت طولانی در حین تنظیم برخی از خطوط قطار تمرکز کند. همچنین ممکن است برای کودک دشوار باشد که توجه خود را به کارهای دیگر معطوف کند یا نشانه هایی را که مربوط به زمان جمع کردن وسایل است را از دست بدهد.

مشکلات توجه در کودکان اوتیسم

مهارت ها و راهکارهایی برای بهبود توجه در کودکان اوتیسم

کودکان اوتیستیک می توانند توجه کردن را یاد بگیرند و با تمرین می توانند در آن بهتر شوند. این ایده‌ها و استراتژی‌ها می‌توانند به شما کمک کنند تا مهارت‌های توجه فرزندتان را تقویت کنید:

-فعالیت های جالب با نقاط پایانی واضح را انتخاب کنید.

-دستورالعمل های موثری را ارائه دهید.

-صحبت کنید و بازی کنید.

-وظایف مدل

-کودک خود را برای انتقال آماده کنید.

تقویت توجه و تمرکز در اوتیسم

فعالیت های جالب را انتخاب کنید!

می‌توانید با انتخاب فعالیت‌هایی که برای کودکتان جالب است شروع کنید مانند لگو یا تمرین، از نقاط قوت کودکتان استفاده کنید و توجه کودکتان را جلب کنید.

همچنین مهم است که فعالیت هایی را انتخاب کنید که دارای نقاط پایانی مشخص، دستورالعمل ها و اهداف روشن هستند. بهتر است از فعالیت‌های باز پرهیز کنید، زیرا این کارها می‌تواند برای کودک شما دشوار باشد که بداند چه کاری باید انجام دهد و چه زمانی باید آن را تمام کند.

برای مثال، اگر فرزند کوچک ‌تری دارید، می ‌توانید با استفاده از دو مهره و یک تکه ریسمان یک گردنبند درست کنید. مهره اول را با هم بپوشید و سپس اجازه دهید فرزندتان مهره دوم را بپوشد. کار به سرعت به پایان می رسد و شما می توانید فرزند خود را برای انجام کار تحسین کنید. می توانید به تدریج توجه کودک خود را با ساختن گردنبند دو مهره به گردنبند با مهره های بیشتر افزایش دهید.

اگر فرزند بزرگتر یا نوجوانی دارید، ممکن است با هم کیک بپزید. می توانید از پشتیبانی های بصری، چک لیست ها، جدول زمانی یا داستان های اجتماعی برای نشان دادن شروع و پایان فعالیت استفاده کنید. این پشتیبانی ها همچنین به شما کمک می کند تا وظایف را به مراحل کوچکتر و قابل مدیریت تقسیم کنید. یک تایمر بصری که به کودک شما نشان می ‌دهد چقدر باید تمرکز کند نیز می ‌تواند خوب باشد.

دستورالعمل های موثری را ارائه دهید.

شما اغلب نیاز دارید که دستورالعمل هایی را در مورد کارهای بعدی ارائه دهید. در اینجا چند نکته برای ارائه دستورالعمل های مؤثر وجود دارد:

-تعداد کلماتی را که استفاده می کنید محدود کنید. به‌عنوان مثال، به‌ جای «می ‌خواهم شکل‌ها را کنار هم قرار دهید تا مطابقت داشته باشند» بگویید «مطابقت شکل‌ها».

-کلمات کلیدی را برای کمک به تمرکز کودک خود تکرار کنید. مثلاً بگویید «توپ»، «توپ را بغلتانید»، «توپ را بگیر»، «توپ را ضربه بزنید».

-دستورالعمل ها را به مراحل کوچکتر تقسیم کنید و دستورالعمل ها را یک مرحله در یک زمان ارائه دهید. قبل از رفتن به مرحله بعد، منتظر بمانید تا فرزندتان هر مرحله را کامل کند.

صحبت کنید و بازی کنید.

صحبت کردن و تعامل با کودک در حین بازی می تواند به شما کمک کند توجه کودک خود را جلب کرده و حفظ کنید. این نکات را امتحان کنید:

-اعمال و رفتار فرزندتان را کپی کنید. ممکن است فرزند شما علاقه مند باشد و ببیند دفعه بعد دوباره آنها را کپی می کنید یا خیر.

-وقتی فرزندتان صدایی می‌ دهد یا کلمه‌ای می ‌گوید، آن را به کودکتان تکرار کنید. فعل و انفعالات رفت و برگشتی می تواند علاقه کودک شما را برانگیزد و حفظ کند.

-همانطور که شما و فرزندتان در حال بازی هستید صحبت کنید. وقتی در مورد کاری که فرزندتان انجام می دهد صحبت می کنید، سوال بپرسید. این می تواند کودک شما را تشویق کند که برای مدت طولانی تری تمرکز کند.

وظایف مدل

برای حفظ توجه فرزندتان روی کار، می توانید از الگوسازی در حین انجام فعالیت با هم استفاده کنید. به عنوان مثال، اگر یک گردنبند دو مهره می ‌سازید، می‌ توانید با قرار دادن یک مهره روی ریسمان شروع کنید. سپس دست فرزندتان را بگیرید و به او کمک کنید مهره ای روی او بگذارد. پس از اتمام فعالیت کودک خود را تحسین کنید.

برای انتقال آماده شوید.

اگر نیاز دارید که فرزندتان از یک فعالیت به فعالیت دیگر منتقل شود، این نکات می تواند کمک کند:

-به فرزندتان هشدار دهید که تغییری در راه است. کودکان به زمان نیاز دارند تا توجه خود را تغییر دهند. جدول زمانی فعالیت‌های مبتنی بر تصویر یا یک تایمر برای نشان دادن زمان ایجاد تغییر ممکن است کمک کند.

-از عبارات «اول، سپس» به علاوه زبان ساده و واضح یا پشتیبانی بصری استفاده کنید. برای مثال، می‌ توانید بگویید «اول شکل‌ها، سپس حباب‌ها» یا از یک تکیه‌ گاه بصری با تصاویر اشکال و حباب‌ها استفاده کنید. یا برای بچه‌های بزرگ ‌تر می‌توانید بگویید: “اول، تکالیف ریاضی خود را تمام کن و سپس می ‌توانی با کامپیوتر بروی”.

-زمان بازی را با دو فعالیت مورد علاقه خود شروع کنید تا کودک شما هنگام تغییر فعالیت ها ناراحت نشود و تمرکز خود را از دست ندهد به عنوان مثال، “اول حباب، سپس تمرین”. اگر اولین فعالیت آسان باشد، بهتر است به سرعت تمام شود. هنگامی که فرزندتان آن را کامل کرد، او را تحسین کنید – به عنوان مثال، “همه چیز تمام شد، آفرین! اکنون قطارها.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

سیزده + نه =

keyboard_arrow_up
× پشتیبانی 24 ساعته