در حالی که هر کودک اوتیستیک منحصر به فرد است، بسیاری از آنها زبانی دارند که متفاوت از آنچه ما انتظار داریم رشد می کند. برخی از کودکان ممکن است کاملاً حرف نزنند (که برخی از افراد به آن «اوتیسم غیرکلامی» می‌گویند) دیگران ممکن است به صورت کلامی ارتباط برقرار کنند، اما برای توسعه زبان پیچیده تر مانند جملات و مکالمه، به پشتیبانی نیاز دارند. طبق مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها، رایج ترین درمان رشدی برای افراد اوتیستیک گفتاردرمانی است. گفتار درمانی به بهبود درک و استفاده افراد از گفتار و زبان کمک می کند. یکی از دلایلی که گفتار درمانی برای اوتیسم بسیار ارزشمند است این است که یک اندازه برای همه نیست. یک گفتاردرمانگر اهداف شخصی و فعالیت های درمانی را برای حمایت از ارتباط هر کودک ایجاد می کند. بیایید نگاهی عمیق‌تر به تاثیر گفتار درمانی در بهبود مهارت های ارتباطی کودکان مبتلا به اوتیسم بیندازیم.

بهبود ارتباط کودکان اوتیسم با گفتاردرمانی

کودکان اوتیسم چقدر به گفتار درمانی نیاز دارند؟

ممکن است تعجب کنید که کودک شما به چند ساعت گفتار درمانی نیاز دارد یا گفتار درمانی اوتیسم چقدر طول خواهد کشید. همانطور که در بالا ذکر شد، هر کودکی منحصر به فرد است و عوامل زیادی وجود دارد که بر مدت زمان گفتار درمانی تاثیر می گذارد. برای بسیاری از کودکان، هرچه بیشتر بتوانند در جلسات شرکت کنند، نتایج بهتری خواهند داشت. اما یکی از بزرگترین عوامل در موفقیت آنها این است که چگونه مراقب آنها از همان استراتژی هایی که در گفتار درمانی در خانه آموخته اند، در طول زندگی روزمره استفاده می کند. به عبارت دیگر، کمتر به این موضوع می‌پردازیم که فرزندتان چند وقت یک‌ بار گفتاردرمانی می‌کند و بیشتر به این موضوع می‌پردازد که چقدر این مهارت‌ها و حمایت‌های جدید را در خارج از جلسات تمرین می‌کنید.

بیایید به چند تکنیک و استراتژی رایجی که گفتار درمانگران برای حمایت از کودکان مبتلا به اوتیسم استفاده می کنند نگاهی بیندازیم.

کودکان اوتیسم چقدر به گفتار درمانی نیاز دارند؟

تکنیک گفتار درمانی برای اوتیسم: ژست دادن

همانطور که در مثال قبلی ما ذکر شد، کودکانی که هنوز صحبت نمی کنند به نوعی ارتباط نیاز دارند تا به آنها کمک کند تا خود را بیان کنند. هر فردی به توانایی برقراری ارتباط نیاز دارد. آیا می توانید تصور کنید که نمی توانید به کسی بگویید که گرسنه هستید، نیاز به کمک دارید یا درد دارید؟ اشاره کردن یک راه موثر برای برخی از کودکان غیرحرفه ای است تا برخی از افکار خود را در میان بگذارند.

اشاره مستقل می تواند برای شریک ارتباطی کودک مفید باشد. یک گفتاردرمانگر ممکن است با کودک تمرین کند که به شی مورد نظر او، مانند یک اسباب بازی یا یک میان وعده اشاره کند. در پاسخ به سؤالاتی مانند “چه می خواهی بخوری؟” یا “کجا درد داره؟” نیز فوق العاده مفید است. برخی از کودکان، به جای اشاره، ترجیح می دهند دست بزرگسال را به سمت چیزی که می خواهند ببرند.

یک نکته مهم: فقط به این دلیل که کودک صحبت نمی کند به این معنی نیست که او آنچه را که به او گفته می شود نمی فهمد. دو نوع زبان وجود دارد. توانایی برقراری ارتباط با افکار و نیازها به صورت کلامی یا غیرکلامی، زبان بیانی و توانایی درک آنچه گفته می شود، زبان دریافتی نامیده می شود.

در طی ارزیابی اولیه گفتاردرمانی کودکان اوتیسم فرزند شما، هر دوی این حوزه ها مورد ارزیابی قرار خواهند گرفت. گفتاردرمانگر از توانایی‌های زبانی دریافتی کودک به نفع خود استفاده می‌کند و به گونه‌ای سؤال می‌پرسد که به شرکای ارتباطی کمک می‌کند تا حد ممکن اطلاعات بیشتری از کودک دریافت کنند.

تکنیک گفتار درمانی برای اوتیسم: ارتباط تقویتی و جایگزین

تکنیک گفتار درمانی برای اوتیسم: ارتباط تقویتی و جایگزین (AAC)

ارتباطات تقویتی و جایگزین (AAC) می‌تواند توسط افرادی استفاده شود که صحبت نمی‌کنند، کمتر صحبت می‌کنند، یا به سادگی احساس راحتی می‌کنند که از دستگاهی برای کمک به برقراری ارتباط استفاده می‌کنند. تحقیقات همچنین نشان می دهد که استفاده از AAC می تواند از توسعه زبان گفتاری پشتیبانی کند. AAC بسته به نیاز فرد می تواند کوتاه مدت یا بلند مدت استفاده شود. هر روشی که می تواند به فرد در برقراری ارتباط کمک کند AAC محسوب می شود. انواع مختلفی از AAC وجود دارد و آنها معمولا به دو دسته تقسیم می شوند: با تکنولوژی بالا و با تکنولوژی پایین یا بدون فناوری. AAC بدون تکنولوژی یا تکنولوژی کم شامل استفاده از سیستم های ارتباطی مانند:

-نوشتن

-طراحی

-اشاره به تصاویر یا کلمات نوشته شده

AAC با تکنولوژی بالا شامل فناوری‌های دیجیتالی است مانند:

-برنامه های روی iPad یا تبلت های دیگر

-کامپیوتر با نرم افزار تبدیل متن به گفتار

-دستگاه هایی با پیام های از پیش ضبط شده

-دستگاه های تولید کننده گفتار، که یک رایانه یا یک برنامه با صدا هستند.

گفتاردرمانگران به کودکان کمک می کنند تا استفاده از سیستم AAC خود را بیاموزند و به خانواده خود نیز نحوه استفاده از آن را آموزش دهند.  عادت کردن به یک دستگاه AAC ممکن است کمی طول بکشد، اما AAC دنیای کاملا جدیدی از امکانات ارتباطی را باز می کند.

تکنیک گفتار درمانی برای اوتیسم: حمایت از ارتباط کلامی

تکنیک گفتار درمانی برای اوتیسم: حمایت از ارتباط کلامی

برای کودکانی که از قبل صحبت می کنند یا تازه شروع به صحبت می کنند، گفتار درمانی می تواند به آنها کمک کند:

-تعداد کلماتی که می توانند بگویند را افزایش دهند.

-با عبارات و جملات طولانی تر صحبت کنند.

-مهارت های گرامر را بیاموزند.

مثل همیشه متخصص گفتاردرمانی فعالیت هایی را پیدا می کند که کودک از آنها لذت می برد تا مهارت های جدید را هدف قرار دهد.  فرض کنید کودکی در حال کار روی درخواست اشیاء با جملات کامل است. گفتار درمانگر از اسباب بازی ها یا بازی هایی استفاده می کند که کودک علاقه مند به درخواست آنها است.  گفتاردرمانگر یا کلمات را الگوبرداری می کند، یا سرنخ هایی را به کودک می دهد تا به آنها کمک کند تا خود جمله را تکمیل یا شکل دهند.

چگونه بهترین گفتار درمانگر را برای کودک اوتیسم خود پیدا کنید؟

چگونه بهترین گفتار درمانگر را برای کودک اوتیسم خود پیدا کنید؟

اگر به فکر گفتار درمانی برای فرزندتان هستید، منتظر شروع جستجوی گفتاردرمانگر مناسب نباشید. می توانید با صحبت با پزشک اطفال و بررسی با دوستان و خانواده که ممکن است توصیه های دست اولی داشته باشند، شروع کنید. هنگام جستجوی آنلاین، حتما نظرات را بخوانید! چندین دایرکتوری آنلاین وجود دارد که می توانید گفتاردرمانگران را بر اساس موقعیت و مدارک خود جستجو کنید.

به خاطر داشته باشید، کودک شما ممکن است به زمان برای سازگاری با گفتار درمانی نیاز داشته باشد. از این گذشته، آنها در حال انتقال به یک تجربه جدید و آشنایی با یک فرد جدید هستند. اگر از کودک خود هر گونه فشار یا تردید دریافت کنید، طبیعی است. چندین جلسه به آن بدهید تا کودک خود را با این روال جدید گرم کند. هنگامی که آنها با گفتار درمانگر خود ارتباط برقرار می کنند، در آن زمان است که یادگیری و رشد واقعاً اتفاق می افتد.

ما معتقدیم که هنگام صحبت در مورد یک جامعه به عنوان یک کل، بهترین رویکرد این است که صداها، نیازها و ترجیحات آن جامعه را در اولویت قرار دهیم. در جامعه بزرگ‌ اوتیسم اولویت توسعه مهارت های گفتاری، زبانی و ارتباطی است. لازم به ذکر است که تیم ما در مرکز درمان اوتیسم متعهد به گوش دادن و یادگیری از جمعیت هایی است که به آنها خدمت می کنیم. اگر و زمانی که ترجیحات آنها تغییر کند، رویکرد خود را بر این اساس تنظیم خواهیم کرد.

 

مقاله های مرتبط

سندروم آسپرگر

اوتیسم با عملکرد بالا

اوتیسم شدید چیست؟

اختلال خواب در اوتیسم

آمار و ارقام اوتیسم

مربی اوتیسم در منزل

دلایل اوتیسم چیست؟

بهترین راه درمان اوتیسم

رفتار خودآزاری در اوتیسم

بهترین مرکز درمان اوتیسم

علائم تشخیص اوتیسم چه هستند؟

انواع رفتارهای تکراری در اوتیسم

آموزش نقاشی به کودکان اوتیسم

آموزش رنگ به کودکان اوتیسم

آموزش ریاضی به کودکان اوتیسم

آموزش الفبا به کودکان اوتیسم

بازی های موثر برای کودکان اوتیسم

علت بی توجهی کودک به اسمش

آیا کودکان اوتیسم حرف می زنند؟

علت چرخیدن کودک به دور خودش

تازه ترین رویکردهای درمانی اوتیسم

مداخله زودهنگام برای کودکان اوتیسم

آرام کردن کودکان اوتیسم با چند راهکار

آیا ردیف کردن اشیاء نشانه اوتیسم است؟

چگونه با کودکان اوتیسم ارتباط برقرار کنیم؟

استراتژی های آموزش نوشتن به کودکان اوتیسم

چه درمان هایی به اختلال اوتیسم کمک می کند؟

طب مکمل و جایگزین در اوتیسم

آیا واکسن ها باعث اوتیسم می شوند؟

صرع و اوتیسم: آیا پیوندی وجود دارد؟

اختلال اوتیسم در کودکان و دو زبانه بودن

کودکان مبتلا به اوتیسم و تعامل اجتماعی

نحوه برخورد با دانش آموزان اوتیسم

رژیم حسی برای اختلال اوتیسم

انواع اختلال پردازش حسی چیست؟

علائم اختلال اوتیسم در بزرگسالان

مطالعه بی نظمی سیستم ایمنی و اوتیسم

آیا می توان از اختلال اوتیسم جلوگیری کرد؟

اوتیسم در دختران: علائم، نشانه ها و تشخیص

چگونه به کودکان مبتلا به اوتیسم آموزش دهیم؟

محققان یک نشانگر زیستی برای اوتیسم شناسایی کردند.

روش پکس برای درمان مشکلات ارتباطی کودکان اوتیسم

نکاتی برای والدین دارای فرزندان با اختلال طیف اوتیسم

کمک به کودکان مبتلا به اوتیسم برای مقابله با اضطراب

بهترین فعالیت های حسی برای کودکان مبتلا به اوتیسم 

تاثیر رژیم حسی برای کودکان با اختلال اوتیسم چیست؟

مواردیکه شما باید در مورد اوتیسم در بزرگسالان بدانید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

4 × پنج =

keyboard_arrow_up
× پشتیبانی 24 ساعته