بازی های موثر برای کودکان اوتیسم

آشنایی با بازی های موثر برای کودکان اوتیسم می تواند مزایای بسیار زیادی را برای آنها به همراه داشته باشد. همان طور که احتمالا می دانید کودکان مبتلا به اختلال اوتیسم معمولا در انجام برخی از بازی ها مشکل دارند و همین عامل نیز باعث می شود تا نتوانند همه بازی ها را به خوبی انجام دهند. به همین علت است که شما باید به عنوان والدین یا مربی آنها بیاموزید که چه بازی هایی می تواند برای آنها مفید باشد و انرژی آنها را در طول روز افزایش دهد. ما در این مطلب قصد داریم کمی بیشتر درباره بازی های موثر برای کودکان اوتیسم صحبت کنیم و اطلاعات جامع و کاملی را در خصوص این موضوع در اختیار شما قرار دهیم. پس با ما در ادامه این مطلب همراه باشید.

دنبال بازی و گرگم به هوا از جمله بازی های موثر برای کودکان اوتیسم

برخلاف بازی های رومیزی و بازی های کارتی که کودکان در آن مجبور هستند تا در طول بازی با یکدیگر صحبت کنند، بازی هایی که کودکان را ملزم می کند تا فعالیت های بدنی و فیزیکی داشته باشند می توانند از جمله بازی های موثر برای کودکان اوتیسم به شمار بیایند. دلیل این موضوع نیز این است که کودکان مبتلا به اختلال اوتیسم مجبور نیستند که تعاملات اجتماعی زیادی را با کودکان همسال خود برقرار کنند. کودکان باید هدف این بازی ها را به خوبی درک کنند و بیاموزند که چگونه می توانند در منطقه امن باقی بمانند و چگونه باید دیگران را دنبال کرده و آنها را بگیرند. نکات مهم درباره این بازی ها شامل موارد زیر است:

-بازی در داخل یک محیط بزرگ ولی بسته برای کودکان مبتلا به اوتیسم که علاقه مند به فرار کردن هستند مناسب باشد.

-اگر این بازی ها خارج از خانه صورت می گیرد حتما باید مرزها را برای کودک مشخص کنید.

-سعی کنید با داستان های اجتماعی روال بازی را برای او توضیح دهید.

بازی قایم موشک در اوتیسم

بازی قایم موشک برای کودکان اوتیسم

بدون شک یکی از جذاب ترین و بهترین بازی ها برای کودکان مبتلا به اختلال اوتیسم بازی قایم موشک است چرا که این کودکان علاقه زیادی به فرار کردن و پنهان شدن دارند. به همین علت است که ما این بازی را در لیست خود به عنوان بازی های موثر برای کودکان اوتیسم قرار داده ایم. این بازی نیز بیشتر یک بازی فیزیکی است که کودکان مبتلا به اختلال اوتیسم در آن مجبور نیستند تا تعاملات اجتماعی زیادی را با همبازیان خود داشته باشند و به همین علت نیز می تواند شرایط بهتری را برای بازی کردن این کودکان فراهم کند. نکات مهم درباره این بازی شامل موارد زیر است:

-اگر کودکان مستعد فرار کردن هستند حتما این بازی را در یک محیط بسته انجام دهید.

-سعی کنید پیش از بازی محیط هایی که ممکن است برای آنها ناامن باشد را مشخص کنید و از رفتن کودک در آن منطقه جلوگیری کنید.

-روال بازی را با استفاده از یک داستان جذاب اجتماعی برای او توضیح دهید.

-انتظار برای این کودکان ممکن است کمی سخت باشد و به همین علت نیز باید فعالیت هایی را برای انجام در زمان انتظار به او پیشنهاد دهید مانند خواندن یک کتابچه کوچک.

بازی لی لی در اوتیسم

مجموعه بازی های لی لی از بازی های موثر برای کودکان اوتیسم

یکی دیگر از بازی های موثر برای کودکان اوتیسم مجموعه بازی های Hopscotch است. این بازی ها شامل فعالیت هایی هستند که مربوط به هماهنگی فیزیکی، داشتن تعادل و رشد شناختی کودکان می باشند. به عنوان مثال می توان به لی لی رفتن روی یک پا، کنترل بدن با قدم برداشتن روی یک خط صاف، پرش از روی نشانگرهای مختلف (برای تقویت رشد عضلانی)، فعالیت های مرتبط با هماهنگی چشم و عضلات و … اشاره کرد. از جمله نکات مربوط به این بازی ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

-به جای شماره گذاری خانه ها سعی کنید از رنگ های متمایز برای جدا کردن آنها استفاده کنید.

– سعی کنید در هر بازی و فعالیت روی تقویت یک مهارت تمرکز کنید.

– اگر کودک در حال تمرین کردن و پریدن است نیازی نیست نگرانی زیادی درباره روی خط ماندن او از خود نشان دهید.

بازی Simon Says یا سیمون می گوید؟

بازی Simon Says می تواند به یک بازی بسیار جذاب برای کودکان اوتیسم تبدیل شود به شرط این که برخی از نکات در این زمینه رعایت شود. این بازی در واقع یک بازی گروهی است که در آن یک شخص به بازیکنان مختلف فعالیت هایی را می دهد تا انجام دهند. این بازی برای کودکان کمی چالش برانگیز است چرا که کودک دقیقا نمی داند فعالیت بعدی که باید انجام دهد چه فعالیتی است. این بازی از بهترین بازی های موثر برای کودکان اوتیسم است به شرطی که به چند نکته زیر توجه داشته باشید:

-فعالیت هایی که Simon می تواند انتخاب کند را محدود کنید.

-به کودکان مبتلا به اوتیسم گزینه هایی را ارائه دهید تا بدانند که دقیقا در گام بعدی چه گزینه هایی را پیش رو دارند.

-سعی کنید تنها روی عملی که باید انجام شود تمرکز کنید تا کودک نیز ارتباط بهتری با آن برقرار کند.

بازی رومیزی سرزمین آبنبات از بازی های موثر برای کودکان اوتیسم

بازی سرزمین آبنبات (Candy Land) یک بازی بسیار ساده برای کودکان است که به راحتی می توانند آن را بیاموزند و با دوستان خود بازی کنند. برخلاف بسیاری از بازی های رومیزی این بازی می تواند جذابیت های زیادی را برای کودکان مبتلا به اوتیسم داشته باشد و به همین علت نیز به عنوان یکی از بازی های موثر برای کودکان اوتیسم شناخته می شود. مهارت های فرعی که در این بازی وجود دارد می تواند به میزان زیادی برای کودکان اوتیسم مفید باشد. برای انجام این بازی توسط کودکان حتما مشخص کنید که آنها باید از کدام نشانگرهای بازی استفاده کنند. از برچسب های مخصوص در مسیر این بازی استفاده کنید تا بتوانید شرایط بهتری را برای کودکان مبتلا به اوتیسم فراهم کنید.

بازی شناسایی چهره ها و تصاویر

یکی از بازی های موثر برای کودکان اوتیسم بازی شناسایی چهره ها و تصاویر است که می تواند به تقویت مهارت های شناسایی چهره و تصویر در این کودکان کمک کند. در این بازی شما می توانید از کارت های مختلفی که روی آنها تصاویر متفاوتی قرار گرفته است استفاده کنید. یکی از مهم ترین مشکلات و چالش هایی که کودکان مبتلا به اوتیسم دچار آن می شوند مشکلات مربوط به حافظه است. با استفاده از این بازی ها علاوه بر این که می توانید سطح انرژی کودکان اوتیسم را به میزان زیادی بهبود دهید بلکه می توانید حافظه آنها را نیز تقویت کرده و مهارت به خاطر سپردن تصاویر را در آنها بهبود دهید.

بهترین درمانگر اوتیسم تهران

نکاتی در خصوص بازی های موثر برای کودکان اوتیسم

یکی از نکات بسیار کلیدی و مهمی که باید درباره بازی های موثر برای کودکان اوتیسم بدانید این است که مشورت گرفتن از بهترین مرکز کاردرمانی می تواند مزایای بسیار زیادی را برای شما در این زمینه داشته باشد. علاوه بر این شما با استفاده از خدمات بهترین مرکز گفتاردرمانی نیز می توانید اطلاعات بسیار زیادی را در خصوص این موضوع به دست بیاورید. با استفاده از خدمات کلینیک کاردرمانی و گفتاردرمانی ما شما می توانید با بازی های مفیدی که می توان برای کودکان طراحی کرد آشنا شوید. این بازی ها توسط افراد متخصص طراحی شده اند و به همین علت نیز شما می توانید نهایت اطمینان را به آنها داشته باشید. پس اگر شما هم به دنبال کلینیک گفتاردرمانی خوب یا کاردرمانی خوب هستید به شما پیشنهاد می کنیم حتما از خدمات سایت ما نیز نهایت بهره را ببرید.

بازی های خوب برای اوتیسم

طراحی بازی های موثر برای کودکان اوتیسم

یکی از مهم ترین نکاتی که در طراحی بازی های موثر برای کودکان اوتیسم باید به آن توجه داشته باشید این است که سعی کنید بازی هایی را برای آنها طراحی کنید که کودک به آنها علاقه نشان می دهد. وادار کردن کودک به انجام بازی که علاقه ای به انجام آن ندارد هیچ گاه نمی تواند تاثیر مثبتی روی او بگذارد. کودک اوتیسم باید پیش از شروع بازی درک درستی از آنچه که از او در طول بازی می خواهید داشته باشد. سعی کنید پیش از شروع هر بازی به او این فرصت را بدهید تا بتواند بدون هیچ گونه نگرانی تمامی سوالاتی که درباره بازی دارد را از شما بپرسد و شما نیز با صبر و حوصله تمام نکات مربوط به بازی را به او آموزش داده و به سوالات او پاسخ دهید. به این ترتیب می توانید یک بازی جذاب را با کودک اوتیسم خود داشته باشید.

بازی حسی در اوتیسم

 

صحبت پایانی

بازی های موثر برای کودکان اوتیسم امروزه به دسته های مختلفی تقسیم بندی می شوند که شامل بازی های فیزیکی و بازی های کارتی و رومیزی هستند. ما در این مطلب سعی کردیم برخی از مهم ترین این بازی ها را به شما معرفی کرده و شما را بیشتر با آنها آشنا کنیم. اگر شما هم جز آن دسته از افرادی هستید که به دنبال یک مرکز خوب برای بازی درمانی هستید به شما پیشنهاد می کنیم حتما همین حالا از خدمات فوق العاده مرکز تخصصی بازی درمانی در این حوزه بهره مند شوید. 

 

مقاله های مرتبط:

بازی درمانی و انواع بازی ها

بازی درمانی در اوتیسم

بازی درمانی در کودکان با اختلال ADHD

فعالیت های غذایی سالم برای کودکان

فعالیت های ذهن آگاهی برای کودکان

اید ه ها و فعالیت هایی برای آب بازی

آیا بازی های ویدئویی باعث ADHD می شوند؟

اختلال یکپارچگی حسی چیست؟

اختلال مدولاسیون حسی چیست؟

اختلال حرکتی مبتنی بر حس

اختلال تشحیص حسی

خود تنظیمی حسی چیست؟

علائم اختلال پردازش دیداری

اختلال پردازش دیداری

درمان اختلال پردازش شنوایی

حساسیت شنیداری چیست؟

حس شنوایی و پردازش حس شنیداری

حس لامسه چیست؟

تدافع لمسی چیست؟

علائم مسائل حسی در کودکان

صندلی و کوسن های حسی

اختلال پردازش حسی و ناتوانی یادگیری

رژیم حسی درمانی در کودکان

رژیم حسی برای اوتیسم

تاثیر رژیم حسی در اوتیسم

حس عمقی چیست؟

سیستم دهلیزی چیست؟

یکپارچگی حسی

اختلال یکپارچگی حسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

هجده + دوازده =

× پشتیبانی 24 ساعته