افزایش تمرکز و توجه کودکان یکی از نیازهای اصلی بسیاری از والدین است و تقریبا تمام والدین به دنبال روش ها و فعالیت هایی برای انجام این کار هستند. امروزه چندین بازی برای افزایش توجه و تمرکز کودکان وجود دارد که شما می توانید از آنها در راستای بهبود تمرکز کودکان خود استفاده کنید. آشنایی با این بازی ها می تواند برای والدین و کودکانی که به هر میزان با مشکل نقص توجه درگیر هستند بسیار مفید و کاربردی باشد. ما در این مطلب قصد داریم به معرفی چند بازی برای افزایش توجه و تمرکز کودکان بپردازیم. پس اگر شما هم علاقه مند به آشنایی بیشتر با این بازی ها هستید حتما با ما در ادامه این مطلب همراه باشید.

بازی برای افزایش توجه و تمرکز کودکان

بازی چراغ قرمز – چراغ سبز

این بازی برای افزایش توجه و تمرکز کودکان می تواند بسیار مفید و کاربردی باشد. در این بازی یک بزرگسال در نقش چراغ راهنمایی قرار می گیرد و در انتهای اتاق و با فاصله نسبت به کودک می ایستد. برای نشان دادن توقف و اجازه عبور و حرکت کردن شما می توانید از رنگ های مختلفی استفاده کنید. برای این کار بهتر است که از رنگ های سبز و قرمز شروع کرده و سپس رنگ ها را تغییر دهید. به عنوان مثال رنگ بنفش برای ایستادن و رنگ نارنجی برای حرکت کردن می تواند گزینه مناسبی باشد. البته شما برای به چالش کشیدن تمرکز کودک می توانید از رنگ های متنوع دیگری نیز استفاده کنید. علاوه بر این می توانید برعکس نیز انتخاب کنید. مثلا پس از این که کودک به چراغ سبز و قرمز عادت کرد می توانید از سبز برای ایستادن و توقف کردن و از قرمز برای حرکت کردن استفاده کنید. نکته مهم دیگر این است که شما می توانید از اشکال مختلف و صداها نیز به عنوان نشانه ای برای حرکت کردن یا ایستادن استفاده کنید. اگر به دنبال یک بازی برای افزایش توجه و تمرکز کودکان هستید این بازی می تواند یک گزینه مناسب برای شما باشد. 

بازی چراغ قرمز – چراغ سبز

بازی فریز یا یخ زدن یک بازی برای افزایش توجه و تمرکز کودکان

یک بازی جذاب برای افزایش توجه و تمرکز کودکان بازی فریز یا یخ زدن است که می تواند تمرکز و توجه کودکان را به میزان زیادی به چالش بکشد. در این بازی کودکان با آهنگ های مختلف شروع به رقص می کنند و زمانی که آهنگ قطع می شود باید در جای خود بی حرکت باقی بمانند. یکی از مواردی که می تواند در این بازی چالش برانگیز باشد این است که از مجموعه ای از آهنگ های سریع و با ریتم کند استفاده کنید. از کودکان بخواهید با آهنگ های با ریتم تند به آرامی برقصند و با آهنگ هایی که ریتم آرامی دارند با ریتم تند برقصند. علاوه بر این سعی کنید ترتیب آهنگ ها را نیز به صورت متنوع قرار دهید تا چالش های کودکان را در این زمینه افزایش دهید.

 

بازی فریز یا یخ زدن یک بازی برای افزایش توجه و تمرکز کودکان

بازی رهبری ارکستر یک بازی برای افزایش توجه و تمرکز کودکان

این بازی یکی دیگر از بازی های جذابی است که می توان برای افزایش تمرکز در کودکان از آن استفاده کرد. در این بازی برای افزایش توجه و تمرکز کودکان ابتدا کودک یک ساز را مورد استفاده قرار می دهد که این ساز می تواند واقعی یا یک ساز ساختگی باشد. در ادامه رهبر ارکستر با باتوم مخصوص به خود در جلوی کودک می ایستد و باتوم خود را با ریتم های مختلف تکان می دهد. در ادامه کودک باید شروع به نواختن ساز خود کند و زمانی که رهبر ارکستر باتوم را متوقف کرد کودک نیز باید نواختن موسیقی را متوقف کند.

برای این که پیچیدگی این بازی را افزایش دهید می توانید از ریتم های مختلف تند و کند استفاده کنید که باعث بهبود تمرکز و توجه کودکان می شود. این یک بازی برای افزایش توجه و تمرکز کودکان است که بدون شک انجام دادن آن می تواند مزایای زیادی را برای کودکان به همراه داشته باشد و بسیار سرگرم کننده خواهد بود.

بازی رهبری ارکستر یک بازی برای افزایش توجه و تمرکز کودکان

ضربات طبل یک بازی برای افزایش توجه و تمرکز کودکان

این یک بازی برای افزایش توجه و تمرکز کودکان است که برای نمایش اعمال مختلفی می توانید از  آن استفاده کنید. کودکان می توانند به صورت نشسته یا ایستاده این بازی را انجام دهند. علاوه بر این امکان حرکت برای کودکان نیز در آن وجود دارد. به عنوان مثال زمانی که کودک ایستاده است و طبل با ریتم تندی نواخته می شود با سرعت حرکت می کند و زمانی که ریتم طبل کند می شود سرعت کودک نیز باید کمتر شود تا زمانی که طبل دیگر نواخته نشود و کودک کاملا بی حرکت خواهد بود. این بازی را می توان به صورت نشسته و با تکان دادن دست و پا نیز انجام داد. برای این که این بازی را چالش برانگیز کنید می توانید از کودک بخواهید تا به نشانه های مختلف واکنش های متفاوتی نشان دهد. این نشانه ها می توانند شامل ریتم های مختلفی باشند که شما با طبل می نوازید.

ضربات طبل یک بازی برای افزایش توجه و تمرکز کودکان

بازی سیمون می گوید.

در این بازی رهبری که در بازی وجود دارد اقدامات و فعالیت هایی را انتخاب می کند تا سایر کودکان از روی او تقلید کنند. این بازی برای افزایش توجه و تمرکز کودکان بسیار مفید است و علاوه بر این می تواند باعث کنترل رفتارهای تکانشی در کودکان شده و مهارت های مشاهده، تقلید و بسیاری از مهارت های هیجانی دیگر را در آنها تقویت کند. در این بازی کودکان باید با دقت گوش کنند و زمانی که رهبر بازی یک کاری را انجام می دهد ولی چیزی نمی گوید نباید آن را دنبال کنند. سعی کنید از دو گروه با دو رهبر مختلف کمک بگیرید تا زمانی که یک کودک به درستی دستورات را دنبال نمی کند به جای این که او را از بازی خارج کنید او را وارد گروه دیگر کنید تا از یک رهبر دیگر پیروی کرده و دستورهای او را انجام دهد.

بازی سیمون می گوید.

بازی آدم برفی در حال آب شدن

این بازی یک بازی برای افزایش توجه و تمرکز کودکان است که به والدین پیشنهاد می شود حتما آن را با کودکان خود انجام دهند. در این بازی ابتدا کودک مانند یک آدم برفی می ایستد و در ادامه براساس نشانه هایی که بزرگسالان از خود نشان می دهند بدن خود را شل یا منقبض می کنند. زمانی که خورشید بیرون می آید و بزرگسالان با نشانه هایی این را نشان می دهند کودک باید بدن خود را شل کند یا به اصطلاح در حال ذوب شدن باشد و زمانی که ابرهای برفی دوباره وارد بازی می شوند و بزرگسالان این را نشان می دهند کودک باید بدن خود را منقبض کند. این بازی می تواند به کودک کمک کند تا مهارت های مربوط به توجه و تمرکز خود به نشان های مختلف را به میزان زیادی بهبود دهد.

بازی آدم برفی در حال آب شدن

سر، شانه، زانو و انگشتان پا یک بازی برای افزایش توجه و تمرکز کودکان

این بازی یک بازی کلاسیک است که به کودکان نیاز دارد تا با تغییر آهنگ بتوانند روی مهارت های خود تنظیمی خود کار کرده و این مهارت ها را در خود تقویت کنند. در ابتدا از کودکان بخواهید تا در زمان پخش شدن آهنگ به سر، شانه ها، زانوها و انگشتان پای خود اشاره کنند. در ادامه از او بخواهید تا به حالت برعکس به اعضای بدن خود اشاره کند. به عنوان مثال به او بگویید زمانی که از او می خواهید به سر خود اشاره کند به انگشتان پا اشاره کرده و زمانی که از او می خواهید تا به زانوهای خود اشاره کند به شانه های خود اشاره کند. به این ترتیب می توانید مهارت های مربوط به تمرکز و توجه را در کودکان به میزان زیادی بهبود دهید و شرایط بهتری را برای آنها فراهم کنید.

سر، شانه، زانو و انگشتان پا یک بازی برای افزایش توجه و تمرکز کودکان

بازی ژله و کره بادام زمینی برای افزایش توجه و تمرکز کودکان

برای انجام این بازی دور یک دایره بزرگ بنشینید و دو توپ را انتخاب کنید. یک توپ نشان دهنده کره بادام زمینی و توپ دیگر نشان دهنده ژله است. هدف از انجام این بازی این است که همیشه توپ کره بادام زمینی را پرتاب کنید و توپ مربوط به ژله را روی زمین بغلتانید. کودکی که توپ کره بادام زمینی را در دست دارد آن را به سمت هر کسی که در داخل دایره است پرتاب می کند و کودکی که توپ ژله را در دست دارد آن را برای هر کسی که روی دایره قرار دارد می غلتاند. هر کسی که توپ کره بادام زمینی را دریافت می کند باید به پرتاب کردن آن به سمت یک شخص دیگر در داخل دایره ادامه دهد و هر کسی که توپ ژله ای را دریافت می کند باید آن را به سمت شخص دیگری بغلتاند. این بازی یک بازی برای افزایش توجه و تمرکز کودکان است که می تواند جذابیت های زیادی را برای آنها به همراه داشته باشد.

 

بازی ژله و کره بادام زمینی برای افزایش توجه و تمرکز کودکان

 

صحبت پایانی

افزایش توجه و تمرکز در کودکان از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و این مسئله به خصوص برای کودکانی که با مشکل نقص توجه درگیر هستند از اهمیت بیشتری برخوردار است. برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر درباره چند بازی برای افزایش توجه و تمرکز کودکان به شما پیشنهاد می کنیم حتما از خدمات مشاوره در سایت و کلینیک تخصصی ما در این زمینه استفاده کرده و از مزایای این خدمات بهره مند شوید. 

 

مقاله های مرتبط

آینده کودکان بیش فعال

بیش فعالی یا نقص توجه

توجه و تمرکز و انواع توجه

کاردرمانی در نقص توجه

کاردرمانی در بیش فعالی کودکان

گفتاردرمانی در بیش فعالی کودکان

ماساژ درمانی برای بیش فعالی

زندگی اجتماعی کودکان بیش فعال

مرکز تخصصی رفتار درمانی کودکان

مرکز تخصصی درمان اختلال یادگیری

بازی درمانی در کودکان با اختلال ADHD

نقش والدین در درمان بیش فعالی کودکان

اختلال نقص توجه و بیش فعالی یا اوتیسم؟

توجه و تمرکز در کودکان و مشکلات مربوط به آن

اختلال بیش فعالی تا چه سنی ادامه دارد؟

آلرژی دوران بارداری با اختلال اوتیسم و ADHD مرتبط است.

آیا بین آفت کش ها و اختلال ADHD ارتباطی وجود دارد؟

خطرات ناشی از عدم درمان اختلال نقص توجه و بیش فعالی

مشکلاتی که می تواند به معنای اختلال ADHD در بزرگسالان باشد. 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

بیست − یازده =

keyboard_arrow_up
× پشتیبانی 24 ساعته