اکولالیا تکرار دقیق (پژواک با صدای بلند) کلمات و صداها است. اکولالیا می تواند علامتی از آفازی، زوال عقل، آسیب مغزی تروماتیک و اسکیزوفرنی باشد، اما اغلب با اختلال طیف اوتیسم (ASD) همراه است. اکولالیا در اوتیسم همیشه یک ابزار خودآرام‌ بخش برای بچه‌های اوتیستیک نیست مانند تکان دادن بدن یا تکان دادن دست ها (این رفتارهای تکراری خود تحریکی نامیده می‌شوند). اکولالیا الگوهای خاص خود را دارد حتی ممکن است کودک اوتیسم از تکرار برای برقراری ارتباط با شما استفاده می کند در حالی که اکولالیا می‌تواند نشانه‌ای از اوتیسم باشد، اما نقطه ورود والدین یا متخصص گفتاردرمانگر برای شروع کار با فرزندتان است.

اکولالیا در اوتیسم

اکولالیا در رشد کودک

اکولالیا در واقع بخشی طبیعی از رشد کودک است.همانطور که کودکان نوپا صحبت کردن را یاد می گیرند، صداهایی را که می شنوند تقلید می کنند با گذشت زمان، یک کودک معمولاً در حال رشد زبان را یاد می گیرد و می تواند از آن برای برقراری ارتباط با نیازها و ایده های خود با اتصال کلمات جدید به یکدیگر استفاده کند. تا زمانی که به ۳ سالگی می رسند، بیشتر کودکان با انتخاب کلمات یا ساختن عبارات با استفاده از صداها و لحن منحصر به فرد خود با دیگران ارتباط برقرار می کنند. در سن ۴ یا ۵ سالگی، بچه‌ها می‌توانند سؤال بپرسند و پاسخ دهند به مکالمه ادامه دهند و در غیر این صورت از زبان به روش خود برای برقراری ارتباط با دیگران استفاده کنند.

اکولالیا در کودکان اوتیسم

اکولالیا در کودکان اوتیسم

اکولالیا همچنین می تواند یکی از ویژگی های مشترک اوتیسم باشد. کودکان اوتیستیک همیشه بدون کلام نیستند و از بسیاری از کلمات استفاده می کنند و حتی ممکن است از کلمات بسیار پیچیده “بزرگسالان” استفاده کنند. با اکولالیا، این کلمات به یک معنا، متعلق به خودشان نیستند. یک کودک کلمات را به همان ترتیب و معمولاً با همان لحن می گوید که آنها را در یک برنامه تلویزیونی شنیده، در یک کتاب خوانده یا از معلم یا بزرگسال دیگری در زندگی خود شنیده است.

یکی از مشکلات درک اکولالیا در کودکان اوتیسم این است که می توان از الگوهای تکراری اکولالیا به دلایل مختلف استفاده کرد. این اهداف ممکن است در طول زمان تغییر کنند. همچنین این امکان وجود دارد که یک فرد از اکولالیا برای چندین هدف به طور همزمان استفاده کند دلایلی که کودکان اوتیستیک از اکولالیا در الگوهای گفتاری استفاده می کنند عبارتند از:

-خودتحریکی: استفاده از الگوهای گفتاری اکولالیا که اغلب «خودتحریکی» نامیده می‌شود، به‌عنوان یک استراتژی آرام‌بخش است. تکرار به کودک اوتیسم کمک می کند تا با چالش های حسی طاقت فرسا کنار بیاید.

-پیش ساخته: استفاده از عبارات و حرف های مکرر به برقراری ارتباط کمک می کند بخصوص زمانی که برای گوینده سخت یا استرس زا است که کلمات اصلی خود را بسازد.

انواع اکولالیا در کودکان

انواع اکولالیا در کودکان

اکولالیا انواع مختلفی دارد. اصطلاحات ممکن است کمی گیج کننده باشند زیرا درک ما از اکولالیا در طول زمان تغییر کرده است. چیزی که زمانی به عنوان یک مشکل در نظر گرفته می شد، اکنون به عنوان یک مسیر ممکن برای رشد گفتار در نظر گرفته می شود. انواع مختلف اکولالیا عبارتند از:

-اکولالیای عملکردی یا تعاملی که در جهت ارتباط با دیگران است.

-اکولالیای غیرتعاملی که به دلایلی غیر از ارتباط ایجاد می‌شود.

-اکولالیای کاهش‌یافته که برخی کلمات را با تغییراتی تکرار می‌کند.

-اکولالیای فوری یا تاخیری که زمان کلمات تکراری را توصیف می‌کند.

رفتارها و شرایط مرتبط با اکولالیا

رفتارها و شرایط مرتبط با اکولالیا

برخی رفتارها و شرایط دیگر مشابه اکولالیا وجود دارد که ممکن است در اوتیسم رخ دهد.

۱. پالیلالیا: یک اختلال گفتاری است که با تکرار غیرارادی کلمات و عبارات مشخص می شود. از این نظر، مانند اکولالیا است، اما تفاوت های کلیدی وجود دارد. یک تفاوت این است که در اکولالیا، تکرار یا پژواک بر روی کلمات دیگران متمرکز می شود و زمانی که کودک آنها را می شنود دریافت می شود.

پالیلالیا اغلب شامل گفتار سریع و فزاینده با صداهای تکراری یکسان است.

اکولالیا و پالیلالیا به اوتیسم محدود نمی شوند. در واقع پالیلالیا بیشتر در سندرم تورت، بیماری پارکینسون و اختلالات تشنج دیده می شود. پالیلالیا حتی می تواند از عوارض جانبی برخی داروها باشد.

۲. اکوپراکسی: اکولالیا گاهی اوقات با اکوپراکسی اشتباه گرفته می شود. در اکوپراکسی شخص حرکتی را تکرار می کند که فرد دیگری را در حال انجام آن می بیند. با این حال آنها این کار را عمدا انجام نمی دهند بیشتر شبیه یک عمل بازتابی است که حتی ممکن است کاملاً از آن آگاه نباشند. به عنوان مثال آنها می بینند که شخصی سر خود را می خاراند و به طور خودکار برای خاراندن سر خود حرکت می کنند.‌ یک کودک اوتیستیک ممکن است اکوپراکسی داشته باشد اما در سندرم تورت نیز رخ می دهد.

۳. اسکریپت: ابزار دیگری است که بسیاری از افراد مبتلا به اوتیسم از آن استفاده می کنند. کمی شبیه اکولالیا است زیرا آنها کلمات یا عباراتی را می گویند که در جایی شنیده اند.‌ با این حال اسکریپت به طور کلی یک استراتژی عمدی است. به عنوان مثال کودک اوتیستیک ممکن است هنگام صحبت با همکلاسی‌های خود، عبارت جذابی را از یک شخصیت در یک برنامه تلویزیونی تکرار کند، زیرا مطمئن نیستند چه باید بگویند.

درمان اکولالیا در اوتیسم

درمان اکولالیا در اوتیسم

همانطور که ممکن است بخواهید اکولالیای کودکتان را محدود کنید به ویژه در مکان های عمومی، واقعیت این است که اکولالیا می تواند عملکرد ارزشمندی داشته باشد. اکولالیا می تواند یک رفتار بسیار مثبت در شرایط مناسب باشد. حتی اگر اکولالیا عملکرد کمتری داشته باشد، نقطه شروع خوبی برای مداخلاتی مانند گفتار درمانی است. برای مثال ممکن است یک کودک تمام بخش‌های برنامه تلویزیونی مورد علاقه خود را به خاطر بسپارد و آن‌ها را به‌طور مکرر به عنوان راهی برای آرام کردن خود و کاهش اضطراب بخواهد. اکولالیایی که کاربردی است دلیلی برای خوشحالی است به این معنی که کودک شما ابزاری برای برقراری ارتباط شفاهی خواسته ها و نیازهای خود ایجاد کرده است. آن‌ها می‌توانند با کمک یک گفتاردرمانگر به ساختن مهارت‌های خود ادامه دهند و از داشتن بزرگسالانی دلسوز در اطراف خود که هنگام صحبت با آنها کلمات را رعایت می‌کنند، سود خواهند برد.

 

مقاله های مرتبط

سندروم آسپرگر

اوتیسم با عملکرد بالا

اختلال خواب در اوتیسم

آمار و ارقام اوتیسم

مربی اوتیسم در منزل

دلایل اوتیسم چیست؟

بهترین راه درمان اوتیسم

توجه و تمرکز و انواع توجه

علائم تشخیص اوتیسم چه هستند؟

انواع رفتارهای تکراری در اوتیسم

آموزش نقاشی به کودکان اوتیسم

آموزش رنگ به کودکان اوتیسم

آموزش ریاضی به کودکان اوتیسم

آموزش الفبا به کودکان اوتیسم

بازی های موثر برای کودکان اوتیسم

علت بی توجهی کودک به اسمش

آیا کودکان اوتیسم حرف می زنند؟

علت چرخیدن کودک به دور خودش

تازه ترین رویکردهای درمانی اوتیسم

مداخله زودهنگام برای کودکان اوتیسم

چگونه با کودکان اوتیسم ارتباط برقرار کنیم؟

توجه و تمرکز در کودکان و مشکلات مربوط به آن

استراتژی های آموزش نوشتن به کودکان اوتیسم

چه درمان هایی به اختلال اوتیسم کمک می کند؟

طب مکمل و جایگزین در اوتیسم

آیا واکسن ها باعث اوتیسم می شوند؟

صرع و اوتیسم: آیا پیوندی وجود دارد؟

اختلال اوتیسم در کودکان و دو زبانه بودن

کودکان مبتلا به اوتیسم و تعامل اجتماعی

نحوه برخورد با دانش آموزان اوتیسم

رژیم حسی برای اختلال اوتیسم

انواع اختلال پردازش حسی چیست؟

علائم اختلال اوتیسم در بزرگسالان

آیا می توان از اختلال اوتیسم جلوگیری کرد؟

روش پکس برای درمان مشکلات ارتباطی کودکان اوتیسم

نکاتی برای والدین دارای فرزندان با اختلال طیف اوتیسم

کمک به کودکان مبتلا به اوتیسم برای مقابله با اضطراب

چگونه به کودکان مبتلا به اوتیسم آموزش دهیم؟

بهترین فعالیت های حسی برای کودکان مبتلا به اوتیسم 

تاثیر رژیم حسی برای کودکان با اختلال اوتیسم چیست؟

مواردیکه شما باید در مورد اوتیسم در بزرگسالان بدانید؟

آیا داروی سل می تواند به درمان اوتیسم کمک کند؟

تب در باردارای با ریسک بالای ابتلا به اوتیسم مرتبط است.

مایع مغزی نخاعی بعنوان نشانگر بالقوه برای اوتیسم یافت شده است.

 آیا عدم وجود یک پروتئین می تواند علت بروز اختلال اوتیسم را توضیح دهد؟

برخی از باکتری های روده رفتارهای شبه اوتیستیک را در موش کاهش می دهد.

قرار گرفتن در معرض فلزات سنگین ممکن است خطر ابتلا به اوتیسم را افزایش دهد.

افراد مبتلا به اوتیسم ممکن است در انتخاب های اقتصادی خود منطقی تر عمل کنند.

آیا مصرف مولتی ویتامین ها در دوران بارداری می تواند کودکان را از ابتلا به اوتیسم محافظت کند؟

خطر ابتلا به اوتیسم با قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی ممنوع در دوران بارداری افزایش می یابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

شش − 3 =

× پشتیبانی 24 ساعته