براساس تحقیقات منتشر شده در سلولی مولکولی تا یک سوم از افراد مبتلا به اختلال اوتیسم ممکن است فاقد یک واحد پروتئین در مغز خود باشند. این کشف که توسط دانشمندان دانشگاه تورنتو انجام شد ، ممکن است منجر به درمان های جدیدی برای برخی از افراد با این اختلال شود.

اختلال طیف اوتیسم با طیف وسیعی از تواناییها و عوامل ژنتیکی مرتبط است. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماریها (CDC) ، اختلال طیف اوتیسم (ASD) را به عنوان “یک ناتوانی رشد و نمو که می تواند باعث بروز چالش های مهم اجتماعی ، ارتباطی و رفتاری شود” توصیف می کنند.

ارتباط  و تعامل اجتماعی در افراد مبتلا به اختلال ASD با افراد غیر اوتیستیک متفاوت است. رفتار آنها همچنین می تواند غیر معمول باشد. تأثیر اختلال طیف ASD می تواند خفیف یا شدید باشد. سطح توانایی می تواند از استعداد زیاد در یک زمینه خاص تا با مشکلات و چالش های شدید متفاوت باشد.

اعتقاد بر این است که از هر ۶۸ کودک ۱ نفر مبتلا به اختلال ASD هستند و پسران چهار و نیم برابر بیشتر از دختران آن را تجربه می کنند. تشخیص قابل اعتماد معمولاً در سن ۲ سالگی ممکن است ، اما بیشتر کودکان تا سن حداقل ۴ سالگی تشخیص داده نمی شوند. علت دقیق اختلال ASD در بیشتر موارد ناشناخته است ، اما عوامل ژنتیکی نقش دارند.

 

سطح پایین پروتئین باعث تغییرات رفتاری می شود.

اکنون محققان دانشگاه تورنتو بر این باورند که پروتئین خاصی را کشف کرده اند که می تواند کلید فهم بسیاری از موارد اختلال ASD باشد.

حقایقی درباره اختلال اوتیسم:

۱. بین ۱ تا ۲ درصد از افراد مبتلا به اوتیسم هستند.

۲. حدود ۴۴ درصد از مبتلایان به اختلال اوتیسم ​​توانایی های هوشی متوسط یا بالاتری دارند.

۳. بیشتر در بین فرزندان با والدین بزرگتر دیده می شود.

پروتئین به طور بالقوه می تواند سرنخی را برای درمان آینده ارائه دهد. این تحقیق توسط پروفسور بنیامین بلنکو از مرکز دانلی دانشگاه تورنتو و پروفسور سابین کوردس از گروه ژنتیک مولکولی و موسسه تحقیقاتی Lunenfeld-Tanenbaum سیستم سلامت سینا انجام شد.

دانشمندان قبلاً نشان داده بودند که افراد مبتلا به اوتیسم سطح پروتئین کمتری به نام nSR100 یا SRRM4 دارند که در رشد مغز نقش اساسی دارند. در آزمایش فعلی ، این تیم سطح این پروتئین را در موشها کاهش دادند. وقتی این کار را کردند ، موشها شروع به نمایش برخی از علائم بارز اختلال اوتیسم کردند. پس از کاهش تنها ۵۰ درصد از سطح پروتئین nSR100 ، موش ها از تعامل اجتماعی جلوگیری کردند و به سروصدا حساس تر شدند. این یافته ها نشان می دهد که پروتئین nSR100 تأثیر مهمی در رفتارهای اجتماعی و سایر جنبه های اوتیسم دارد.

 

پیوند بین nSR100 و اوتیسم در مغز

نویسندگان همچنین بر این باورند که پروتئین nSR100 ممکن است نقشی در انتقال انواع نادرست مولکولی داشته باشد که ممکن است منجر به ایجاد اختلال اوتیسم شود. پروتئینها نقش مهمی در تنظیم فرایندی دارند که منجر به طیف گسترده ای از پروتئین های دیگر که ساختمان های اصلی سلول ها هستند ، می شود.

در مغز موش های تغییر یافته ، تیم متوجه تغییراتی شدند که توسط افراد مبتلا به اختلال اوتیسم به اشتراک گذاشته می شود. تغییرات مربوط به سیم کشی مغز و فعالیتی به نام ترکیبی جایگزین که بخشی از فرآیند تنظیم ژن ها است. همچنین شواهدی از ارتباط بین سطح nSR100 و فعالیت عصبی وجود دارد.

مطابق گفته متئو کوئنسل والریز یک دانشجوی تحصیلات تکمیلی که به طور مشترک تحت نظارت پروفسور بلنکو و پروفسور کوردس انجام می شود: “اگر شما یک فعالیت عصبی داشته باشید ، که در بسیاری از اشکال اوتیسم اتفاق می افتد ، برنامه جایگزینی کنترل شده با nSR100 مختل می شود و این احتمالاً زیربنای رفتار اوتیسم است.”

این تیم با توجه به اینکه قبلاً متوجه شده اند که مبتلایان به اوتیسم سطح پروتئین nSR100 کمتری دارند ، ممکن است هنگامی که پروتئین هایی که به طور نادرست با هم مخلوط شده اند در سلول های مغز جمع شوند ، ممکن است نتیجه آن اوتیسم باشد.

این خطاها می توانند منجر به اشتباهات بیشتری در سیم کشی مغز شوند. این می تواند زمینه ساز رفتارهای غیرمعمول در افراد مبتلا به اوتیسم باشد.

نویسندگان امیدوارند که با استفاده از این نوع مدل ، دانشمندان بتوانند مولکولهای کوچکی را آزمایش کنند که ممکن است بتوانند سطح پایین nSR100 موجود در افراد مبتلا به اختلال اوتیسم را اصلاح کنند.

“ما قبلاً ارتباطی بین سطح پروتئین nSR100 و اختلال اوتیسم را گزارش دادیم. اما این بار نشان می دهیم که کاهش سطح این پروتئین می تواند واقعاً ایجاد کننده اوتیسم باشد ؛ این یک اتفاق بزرگ است. فقط با کاهش ۵۰٪ nSR100 به میزان ۵۰٪ ، ما ویژگی های اوتیسم را مشاهده می کنیم. بعنوان مثال رفتار – اخلاق.”

پروفسور سابین کورد

پروفسور کوردس می گوید: “در آینده ، اگر این پروتئین را کمی در افراد با اختلال اوتیسم افزایش دهید ، ممکن است بتوانید برخی از نقایص رفتاری را بهبود ببخشید.”

به استحضار می رساند کلینیک تخصصی توانبخشی اوتیسم با دو شعبه در پاسداران و سعادت آباد، بیش از ۱۵ سال سابقه در زمینه اختلال اوتیسم در طیف های مختلف، کادری مجرب در زمینه اختلال اوتیسم و مجهز به مداخله های موثر در درمان اوتیسم آماده ارایه خدمات به شما عزیزان می باشد ، لطفا جهت هماهنگی با مرکز تخصصی درمان اوتیسم با شماره های درج شده در قسمت بالای سایت تماس حاصل فرمایید.

آدرس شعبه شرق کلینیک توانبخشی اوتیسم: ابتدای پاسداران، خیابان نگارستان دوم (کاشیها)، خیابان مسجد جامع غدیر خم ، نبش نگارستان چهارم، پلاک ۱۱

با توجه به قرار گرفتن شعبه شرق کاردرمانی در شهید عراقی و گفتاردرمانی در شهید عراقی مناسب برای اهالی محله های نیاوران ، فرمانیه ، اقدسیه ، قیطریه ، منظریه ، کامرانیه ، پاسداران ، شهید عراقی ، مینی سیتی ، شهید محلاتی ، شهید بهشتی ، شهید مطهری ، پایدار فرد ، اسلامی ، دولت ، دیباجی ، اختیاریه ، دروس ، قلهک ، شریعتی ، لویزان ، تهرانپارس ، هنگام ، نارمک ، رسالت ، سید خندان و… می باشد.

آدرس شعبه غرب کلینیک توانبخشی اوتیسم: سعادت آباد ، بلوار پاکنژاد بالاتر از تقاطع  سرو غربی ، خیابان سپیدار ، خیابان شکوفه شمالی ، کوچه نظری ، پلاک ۴۷

با توجه به قرار گرفتن شعبه غرب کاردرمانی در پونک و گفتاردرمانی در پونک و دسترسی به اتوبان یادگار امام ، اتوبان نیایش و بلوار پاکنژاد مناسب برای اهالی محله های شهرک غرب ، سعادت آباد ، جنت آباد ، جنت آباد جنوبی ، جنت آباد مرکزی ، جنت آباد شمالی ، اوین ، ولنجک ، ونک ، امیرآباد ، پونک ، شهران ، بلوار فردوس ، صادقیه ، مرزداران ، ستارخان ، شهرآرا ، دهکده المپیک ، دریاچه چیتگر ، تهرانسر ، اسلامشهر ، یافت آباد ، شهریار و … می باشد.

 

شماره تماس مرکز تخصصی اوتیسم:

۰۹۱۲۶۱۱۷۷۴۲-۰۹۳۵۶۱۱۷۷۴۲

 

مقالات مرتبط:

علائم تشخیص اوتیسم چه هستند؟

تست تشخیص و غربالگری اوتیسم

انواع رفتارهای تکراری در اوتیسم

دلایل اوتیسم چیست؟

آمار و ارقام اوتیسم

درمان اوتیسم

چه درمان هایی به اختلال اوتیسم کمک می کند؟

طب مکمل و جایگزین در اوتیسم

نکاتی برای والدین دارای فرزندان با اختلال طیف اوتیسم

آیا واکسن ها باعث اوتیسم می شوند؟

سندروم آسپرگر

اوتیسم با عملکرد بالا

اختلال خواب در اوتیسم

صرع و اوتیسم: آیا پیوندی وجود دارد؟

اختلال اوتیسم در کودکان و دو زبانه بودن

کودکان مبتلا به اوتیسم و تعامل اجتماعی

کمک به کودکان مبتلا به اوتیسم برای مقابله با اضطراب

چگونه به کودکان مبتلا به اوتیسم آموزش دهیم؟

رژیم حسی برای اختلال اوتیسم

فعالیت های حسی برای کودکان مبتلا به اوتیسم 

تاثیر رژیم حسی برای کودکان با اختلال اوتیسم چیست؟

تاثیر ماساژ بر کودکان اوتیسم

علائم اختلال اوتیسم در بزرگسالان

مواردیکه شما باید در مورد اوتیسم در بزرگسالان بدانید؟

افراد مبتلا به اوتیسم ممکن است در انتخاب های اقتصادی خود منطقی تر عمل کنند.

برخی از باکتری های روده رفتارهای شبه اوتیستیک را در موش کاهش می دهد.

آیا می توان از اختلال اوتیسم جلوگیری کرد؟

آیا داروی سل می تواند به درمان اوتیسم کمک کند؟

مایع مغزی نخاعی بعنوان نشانگر بالقوه برای اوتیسم یافت شده است.

قرار گرفتن در معرض فلزات سنگین ممکن است خطر ابتلا به اوتیسم را افزایش دهد.

تب در باردارای با ریسک بالای ابتلا به اوتیسم مرتبط است.

آیا مصرف مولتی ویتامین ها در دوران بارداری می تواند کودکان را از ابتلا به اوتیسم محافظت کند؟

خطر ابتلا به اوتیسم با قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی ممنوع در دوران بارداری افزایش می یابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

هجده + 6 =

keyboard_arrow_up
× پشتیبانی 24 ساعته