اگر والدین یا مراقبی هستید که به دنبال اطلاعاتی در مورد آپراکسی گفتاری دوران کودکی هستید، به جای درستی مراجعه کرده اید. آپراکسی مسئله ای نیست که به خودی خود درمان شود. گفتار کودک شما می تواند با درمان توسط یک آسیب شناس گفتار-زبان ماهر بهبود یابد. در اینجا به این می‌پردازیم که آپراکسی گفتار در دوران کودکی چیست، چه چیزی باعث آن می‌شود، چه صدایی دارد و چه تفاوتی با سایر اختلالات گفتاری و زبانی دارد.

آپراکسی گفتار در دوران کودکی چیست؟

آپراکسی گفتاری دوران کودکی (CAS) چیست؟

آپراکسی گفتاری کودکی (CAS) یک اختلال برنامه ریزی حرکتی است. در واقع ریشه کلمه “پراکسیس” به معنای “حرکت برنامه ریزی شده” است. فرد ظرفیت زبانی برای صحبت کردن دارد اما سیگنال‌های بین ماهیچه‌های مغز و دهان او به درستی ارسال نمی‌شود. یک کودک مبتلا به CAS ممکن است دقیقاً بداند که چه چیزی می خواهد بگوید، اما مغز او تلاش می کند تا به ماهیچه های دهان بگوید چگونه حرکت کنند تا صداهای مناسب را ایجاد کنند.

افراد مبتلا به آپراکسی در هماهنگی حرکات دهان مورد نیاز برای تبدیل صداها به هجا، هجاها به کلمات و کلمات به عبارات مشکل دارند. برقراری ارتباط و ایجاد صداها و جملات منسجم برای افراد اغلب دشوار است. افراد مبتلا به آپراکسی اغلب به عنوان “افرادی که فهمیدنشان مشکل است” توصیف می شوند. کودکانی که آپراکسی دارند احتمالاً با این بیماری متولد می شوند. از آن به عنوان آپراکسی گفتار در دوران کودکی یاد می شود زیرا در کودکی شروع می شود و بعداً اکتسابی نمی شود. آپراکسی اکتسابی گفتار ناشی از آسیب به مغز مانند سکته مغزی یا نوعی آسیب دیدگی سر می باشد.

علت آپراکسی گفتار در دوران کودکی

چه چیزی باعث آپراکسی گفتار در دوران کودکی می شود؟

علل آپراکسی دوران کودکی عمدتاً ناشناخته هستند و با دانش فعلی به برخی احتمالات اشاره می شود:

-ژنتیک به طور گسترده به عنوان عامل آپراکسی گفتار در دوران کودکی در نظر گرفته می شود.

-مسائل عصبی نیز می تواند علت احتمالی آپراکسی گفتار در دوران کودکی باشد. یک بیماری، آسیب یا تشنج می تواند باعث مشکلات عصبی شود که سپس به CAS منجر شود.

آپراکسی گفتار در دوران کودکی می تواند ایدیوپاتیک باشد به این معنی که هیچ علت شناخته شده ای وجود ندارد و هیچ مشکل گفتاری یا حرکتی دیگری وجود ندارد. در حالی که ندانستن علت دقیق آن می تواند ناامید کننده باشد، اما نکته ای که باید در نظر داشت این است که آپراکسی را می توان از طریق ویژگی های خاص آن شناسایی کرد. هنگامی که تشخیص انجام شد، درمان مناسب اغلب می تواند تفاوت بزرگی برای افراد مبتلا به CAS ایجاد کند. بیایید برخی از ویژگی ها و علائم آپراکسی دوران کودکی را مرور کنیم.

علائم آپراکسی گفتار در دوران کودکی

آپراکسی گفتار در دوران کودکی چگونه است؟

هر فردی متفاوت است و علائم می تواند به طور چشمگیری متفاوت باشد. در برخی موارد آپراکسی می تواند به حدی خفیف باشد که فرد فقط با چند صدای گفتاری مشکل داشته باشد یا قادر به تلفظ کلمات چند هجایی نباشد.  در موارد شدیدتر ممکن است فرد نتواند با صحبت کردن ارتباط موثر برقرار کند. با این حال بسیاری از افراد مبتلا به آپراکسی برخی از علائم یا ویژگی های گفتاری زیر را دارند:

-خطاهای متناقض در گفتار: کودک مبتلا به آپراکسی ممکن است هر بار که یک کلمه را به زبان می آورد متفاوت تلفظ کند. به عنوان مثال ممکن است یک روز یک کلمه دشوار را به درستی بیان کنند، اما کمی بعد در تکرار آن مشکل پیدا کنند.

-صداهای تحریف کننده: از آنجایی که افراد مبتلا به آپراکسی عضلات دهان خود را در موقعیت مناسب قرار نمی دهند، صداها اغلب نادرست منتشر می شوند. به خصوص تلفظ حروف صدادار و همچنین کلمات طولانی تر و پیچیده تر می تواند سخت باشد.

-جستجو برای صداها: افراد مبتلا به آپراکسی ممکن است به نظر برسند که در حال تقلا برای بیان کلمات هستند. آنها ممکن است چندین بار سعی کنند یک کلمه را قبل از اینکه آن را درست بگویند، بیان کنند.

-لحن، تنش یا ریتم نامناسب کلمات: کودکان مبتلا به آپراکسی ممکن است با ریتم و جریان گفتار مشکل داشته باشند. آنها ممکن است هجاها را در یک کلمه تقسیم کنند، هجاها را در کلمات و عبارات به طور کلی حذف کنند، یا در حین صحبت کردن به طور نامناسب مکث کنند.

-مشکل در حرکات ارادی: یک فرد مبتلا به آپراکسی ممکن است برای شروع چیزی که می خواهد بگوید مانند پرسیدن یک سوال یا اظهار نظر در مقایسه با گفتار خودکارتر مانند شمردن یا گفتن الفبا، زمان سختی داشته باشد.

بهترین گفتاردرمان آپراکسی گفتار

آپراکسی دوران کودکی چه تفاوتی با سایر مسائل گفتاری و زبانی دارد؟

اگر فکر می کنید کودک شما ممکن است آپراکسی داشته باشد، مهم است که برای ارزیابی به یک گفتار درمانگر مراجعه کنید.  گفتار درمانگر می تواند تشخیص دهد که مشکل فرزند شما آپراکسی دوران کودکی است یا اختلال گفتار و زبان وجود دارد. آپراکسی دوران کودکی یک اختلال پیچیده است و تشخیص آن دشوار است.  از آنجایی که هیچ علامت یا آزمایش واحدی برای تشخیص آپراکسی وجود ندارد، دکتر گفتاردرمانی به دنبال وجود گروهی از علائم خواهد بود و برای رد سایر شرایطی که ممکن است شبیه آپراکسی به نظر برسند، کار می کند. برخی دیگر از اختلالات گفتاری که در ابتدا می توانند شبیه آپراکسی به نظر برسند، اختلالات بیانی و واجی هستند.

-اختلالات بیانی به ناتوانی کودک در بیان صحیح صداهای خاص اشاره دارد. اینها می توانند خطاهایی با صداهای خاص مانند صدای “س” یا صدای “ث” باشند.

-اختلالات واج شناختی به الگویی از مسائل مربوط به بیان اشاره دارد مانند همیشه کنار گذاشتن همخوان های پایانی در انتهای کلمات یا همیشه صداهایی تولید می کند که در پشت دهان (مانند /ک/ و /گ/) در جلوی دهان (به عنوان جایگزین /ت/ یا /د/) ایجاد می شود.

آپراکسی دوران کودکی همچنین می تواند با تاخیر رشدی در گفتار اشتباه گرفته شود، که در آن کودک مسیر “معمولی” رشد گفتار را با سرعت بسیار کمتر از حد معمول دنبال می کند. در حالی که بسیاری از کودکان ممکن است از تأخیر تکلم بیش از حد رشد کنند، این مورد برای آپراکسی صادق نیست. کودکان مبتلا به آپراکسی اغلب بدون درمان پیشرفت نمی کنند.

تشخیص آپراکسی گفتار در دوران کودکی

آپراکسی گفتار کودکی چگونه تشخیص داده می شود؟

برای تشخیص، گفتار درمانگر به دقت انواع خطاهای گفتاری موجود را بررسی می کند. آنها ممکن است برای بررسی ناهماهنگی در نحوه خطاهای کودک شما تست های بیانی بدهند، که مشخصه بارز آپراکسی گفتار است. از آنجایی که کودکان مبتلا به CAS در گفتن عبارات و جملات مشکل دارند، گفتاردرمانگر مهارت‌های زبانی دریافتی و بیانی کودک را نیز ارزیابی می‌کند. گاهی اوقات کودکان مبتلا به CAS مهارت‌های زبانی دریافتی متناسب با سن دارند، که به توانایی آنها در درک آنچه به آنها گفته می‌شود اشاره دارد. مهارت‌های زبانی بیانی آن‌ها (توانایی برقراری ارتباط با افکار و ایده‌ها) معمولاً به تأخیر می‌افتد، احتمالاً به دلیل ناتوانی در تشکیل عبارات و جملات می باشد. با این حال ممکن است مسائل زبان بیانی جدا از تشخیص CAS وجود داشته باشد. در شرایط دیگر کودکان مبتلا به آپراکسی گفتار دوران کودکی در هر دو زبان دریافتی و بیانی به شدت تاخیر خواهند داشت.

درمان آپراکسی گفتار در دوران کودکی

حمایت از آپراکسی گفتار در دوران کودکی

می توانید ببینید که چرا تشخیص آپراکسی گفتار در دوران کودکی همیشه آسان نیست. انواع مختلفی از آزمایش وجود دارد که باید قبل از رسیدن به تشخیص کامل شود. ممکن است از طرف همه بعنوان مثال کودک، گفتار درمانگر و به ویژه مراقب زمان و صبر لازم باشد. گفتاردرمانگران می دانند که این می تواند زمان طاقت فرسایی برای خانواده ها باشد. این دلگرم کننده است که به یاد داشته باشید که درمان موثری برای آپراکسی گفتاری دوران کودکب وجود دارد. در حالی که گفتار درمانگران نمی توانند میزان پیشرفت کودک را تعیین کنند، گفتاردرمانی به کودکان کمک می کند تا بیشترین موفقیت ممکن را داشته باشند.

 

مقاله های مرتبط

آپراکسی چیست؟

دیس پراکسی چیست؟

کاردرمانی در آپراکسی

گفتاردرمانی در آپراکسی

علائم اصلی آپراکسی گفتار چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

20 + هفت =

keyboard_arrow_up
× پشتیبانی 24 ساعته