آموزش نقاشی به کودکان اوتیسم ممکن است به یک مسئله کاملا چالش برانگیز تبدیل شود و مشکلات زیادی را برای والدین و مربیان کودک به همراه داشته باشد. اوتیسم اختلالی است که می تواند به میزان زیادی روی مهارت های عملکردی کودک تاثیرگذار باشد و مهارت های حرکتی ظریف او از جمله نقاشی کردن را نیز به میزان زیادی تحت تاثیر قرار دهد. ما در این مطلب قصد داریم کمی بیشتر درباره آموزش نقاشی به کودکان اوتیسم صحبت کنیم و اطلاعات جامع و کاملی را درباره این موضوع در اختیار شما قرار دهیم. پس اگر شما هم برای آموزش دادن نقاشی به کودکانی که با اختلال اوتیسم درگیر هستند با مشکل مواجه شده اید به شما پیشنهاد می کنیم حتما با ما در ادامه این مطلب همراه باشید.

آموزش نقاشی به کودکان اوتیسم

آماده تغییر موضوع باشید.

بسیاری از کودکانی که با اختلال اوتیسم درگیر هستند تنها به موضوعات خاصی توجه می کنند. همین عامل نیز باعث می شود تا در کلاس های آموزش نقاشی با مشکلات زیادی مواجه شوند. یکی از بهترین رویکردهایی که برای آموزش نقاشی به کودکان اوتیسم وجود دارد این است که به آنها اجازه دهید تا موضوعات را خودشان انتخاب کنند یا این که آماده باشید تا موضوع نقاشی را براساس علاقه آنها تغییر دهید. این کار اشتیاق آنها در نقاشی کشیدن را به میزان زیادی افزایش می دهد و باعث می شود تا با انرژی بیشتری در کلاس حضور داشته باشند. نکته مهم دیگر این است که این کودکان معمولا دارای خلاقیت بالایی هستند و اگر موضوعاتی که به آن علاقه دارند را در اختیار کودکان قرار دهید آنها معمولا عملکرد خوبی را در زمینه آموزش نقاشی از خود نشان می دهند.

بهترین مرکز آموزش نقاشی به اوتیسم

برای آموزش نقاشی به کودکان اوتیسم یک فضای خاص را در اختیار آنها قرار دهید.

یکی از عوامل بسیار مهمی که در آموزش نقاشی به کودکان اوتیسم باید به آن توجه داشته باشید این است که سعی کنید یک فضای آرام را برای نقاشی کردن او فراهم کنید. کودکانی که با اختلال اوتیسم درگیر هستند معمولا دارای حواس بسیار قوی نسبت به سایر افراد هستند و همین عامل نیز باعث می شود تا نور اضافی، صدای بلند در محیط اطراف مانند صدای بلند همکلاسی ها، خودکارهای کلیکی که صدای زیادی را تولید می کنند و … به راحتی باعث پرت شدن حواس این کودکان شود. بنابراین شما باید به خاطر داشته باشید که یک محیط با کمترین میزان حواس پرتی را برای آموزش نقاشی به کودکان اوتیسم فراهم کنید. اگر آنها حتما باید در محیط کلاس حضور داشته باشند سعی کنید آنها را از کنار پنجره ها دور کنید و سعی کنید در اطراف آنها بیشتر از یک یا دو دانش آموز دیگر حضور نداشته باشد. به این ترتیب شما می توانید یک محیط مناسب را برای آموزش دادن نقاشی به این کودکان فراهم کنید.

معلم برای آموزش نقاشی به اوتیسم

از دستورالعمل های ساده برای آموزش نقاشی به کودکان اوتیسم استفاده کنید.

از آنجایی که ذهن کودک مبتلا به اوتیسم در زمان گوش دادن به معلم یا مربی نقاشی تمام محرک هایی که در دنیای بیرون وجود دارند را پردازش می کند کودک معمولا در به خاطر سپردن دستورالعمل های طولانی مشکلات زیادی را تجربه می کند. بنابراین دادن دستورالعمل های کوتاه و ساده به آنها برای آموزش نقاشی می تواند تاثیر فوق العاده ای روی تمرکز آنها داشته باشد و باعث شود تا سریع تر نقاشی کردن را بیاموزند و تکنیک های مختلفی که در این زمینه وجود دارد را به خاطر بسپارند. دقت داشته باشید که این کودکان احتمالا کنایه ها یا اصطلاحات پیچیده ای که استفاده می کنید را درک نمی کنند اما می توانند به راحتی یک لیست کوتاه و خاص از کارهای انجام شده را پردازش کنند. رعایت کردن این نکته در آموزش نقاشی به کودکان اوتیسم می تواند تاثیر بسیار خوبی روی نتیجه نهایی داشته باشد.

بهترین معلم آموزش نقاشی به اوتیسم

سطح مهارت های کودک را درک کنید.

دقیقا مانند همه کودکان و دانش آموزان، کودکان مبتلا به اختلال اوتیسم نیز در طیف گسترده ای از توانایی های هنری قرار می گیرند و لزومی ندارد که همه این کودکان مهارت های بالایی در زمینه نقاشی کردن داشته باشند. برخی از کودکانی که با اختلال اوتیسم درگیر هستند مشکلات زیادی در مهارت های حرکتی ظریف از جمله نقاشی کردن دارند و همین عامل نیز یک چالش جدی برای آموزش نقاشی به کودکان اوتیسم به شمار می آید. بنابراین شما زمانی که قصد آموزش دارید باید مهارت ها و توانایی های کودک را در نظر بگیرید و بر اساس این موضوع از تکنیک های مختلف و سطوح مختلف برای آموزش دادن به او استفاده کنید. این در حالی است که برخی دیگر از کودکان اوتیسم ممکن است مهارت ها و توانایی های فوق العاده ای در نقاشی کردن داشته باشند و شما می توانید در سطوح پیشرفته تر به آنها آموزش دهید.

نکاتی مهم برای آموزش نقاشی به کودکان اوتیسم

برای تطبیق با چیزهای جدید به کودک مبتلا به اوتیسم فرصت دهید.

تغییر در محیط کلاس یا یک روال معمول در کلاس می تواند برای دانش آموزان و کودکانی که با اختلال اوتیسم درگیر هستند بسیار چالش برانگیز باشد و مشکلات جدی را برای آنها به همراه داشته باشد. داشتن یک برنامه منظم و اختصاص دادن زمان کافی به این کودکان برای سازگاری و تطبیق با محیط جدید می تواند تاثیر بسیار زیادی در آموزش نقاشی به کودکان اوتیسم داشته باشد و باعث موفقیت هرچه بیشتر آنها شود. علاوه بر این شما باید سعی کنید با کودکان اوتیسم با آرامش صحبت کنید تا شرایطی را برای آنها فراهم کنید به سرعت به محیط جدید عادت کنند و بتوانند در آن آموزش های خود را دنبال کنند. شاید برای شما جالب باشد که بدانید رعایت کردن همین نکته ساده در زمان آموزش دادن نقاشی به این کودکان می تواند به میزان زیادی روی عملکرد آنها تاثیر بگذارد و دنبال کردن دستورالعمل ها را برای آنها ساده تر کند.

آموزش نقاشی به اوتیسم

از مدل همتا به همتا برای آموزش نقاشی به کودکان اوتیسم استفاده کنید.

هرچه کودکان اوتیسم بیشتر در یک محیط حضور داشته باشند سازگاری بیشتری با محیط پیدا می کنند و آموزش نقاشی به آنها در این شرایط ساده تر می شود. با این حال این تنها نکته ای نیست که شما در زمان آموزش نقاشی به کودکان اوتیسم باید به آن دقت کنید. نکته دیگری که در این خصوص وجود دارد این است که سعی کنید کودکان اوتیسم با سایر کودکان برای نقاشی کردن مشارکت داشته باشند. این تعامل می تواند به میزان زیادی روی عملکرد آنها تاثیرگذار باشد. زمانی که کودکان اوتیسم به دیگران کمک می کنند یا این که از دیگران برای نقاشی کردن کمک می گیرند می توانند به شکل بهتری با محیط ارتباط برقرار کنند و پیروی از دستورالعمل های آموزش نقاشی برای آنها ساده تر می شود. علاوه بر این باید دقت داشته باشید که این کار باعث می شود تا سایر کودکان رفتارهای منحصر به فرد و خاص کودکان اوتیسم را به شکل بهتری درک کنند و در نتیجه ارتباط میان آنها نیز تقویت خواهد شد.

تحریک را در آموزش نقاشی به کودکان اوتیسم بپذیرید.

تحریک در واقع مجموعه ای از رفتارهای تکراری در کودکان و دانش آموزان مبتلا به اوتیسم است که ممکن است در شرایط مختلف از خود بروز دهند. این مجموعه رفتارها می تواند شامل تکان دادن دست، تکان دادن پا، ضربه زدن و … باشد. نکته مهمی که در آموزش نقاشی به کودکان اوتیسم باید به آن دقت داشته باشید این است که در شرایط سخت این تحریک ها و رفتارها را بپذیرید و برخورد نامناسبی را از خود نشان ندهید. دقت داشته باشید که آنها این کار را با بی ادبی یا  به منظور بی احترامی انجام نمی دهند بلکه این رفتارها به کودکان مبتلا به اوتیسم کمک می کند تا با تحریکات طاقت فرسا راحت تر مقابله کنند. شما باید به خوبی درک کنید که این کودکان ممکن است رفتارهای منحصر به فرد و خاص تری را نسبت به سایر کودکان داشته باشند. درک کردن این موضوع می تواند آموزش نقاشی به آنها را هم برای شما و هم برای کودکانی که با اختلال اوتیسم درگیر هستند راحت تر کند.

تاثیر نقاشی در اوتیسم

پشتیبانی بصری را برای آموزش نقاشی به کودکان اوتیسم فراهم کنید.

کودکانی که با اختلال اوتیسم درگیر هستند معمولا به صورت بصری و دیداری آموزش می بینند و به این شکل می توانند راحت تر بیاموزند. به همین علت در آموزش نقاشی به کودکان اوتیسم باید سعی کنید تا جای ممکن پشتیبانی بصری را برای آنها فراهم کنید. به عنوان مثال زمانی که شما یک خط افقی یا یک دایره را روی صفحه او می کشید او ترغیب می شود تا نقاشی را تکمیل کند و این کار آموزش نقاشی به او را برای شما راحت تر می کند.

 

 

صحبت پایانی

به طور کلی آموزش نقاشی به کودکان اوتیسم همواره می تواند چالش های جدی را به همراه داشته باشد که شما با رعایت کردن برخی از نکات ساده می توانید از بروز مشکلات مختلف جلوگیری کنید. اگر شما هم علاقه مند هستید تا مشاوره های تخصصی را در زمینه آموزش نقاشی به کودکانی که با اختلال اوتیسم درگیر هستند دریافت کنید به شما پیشنهاد می کنیم حتما از خدمات کلینیک تخصصی ما در این زمینه استفاده کنید. 

 

مقاله های مرتبط

سندروم آسپرگر

اوتیسم با عملکرد بالا

اختلال خواب در اوتیسم

آمار و ارقام اوتیسم

مربی اوتیسم در منزل

دلایل اوتیسم چیست؟

بهترین راه درمان اوتیسم

توجه و تمرکز و انواع توجه

علائم تشخیص اوتیسم چه هستند؟

انواع رفتارهای تکراری در اوتیسم

ارزیابی و تشخیص کودکان اوتیسم

آموزش رنگ به کودکان اوتیسم

آموزش ریاضی به کودکان اوتیسم

آموزش الفبا به کودکان اوتیسم

بهترین دکتر متخصص اوتیسم کودکان

بازی های موثر برای کودکان اوتیسم

علت بی توجهی کودک به اسمش

آیا کودکان اوتیسم حرف می زنند؟

چگونه با کودکان اوتیسم ارتباط برقرار کنیم؟

توجه و تمرکز در کودکان و مشکلات مربوط به آن

استراتژی های آموزش نوشتن به کودکان اوتیسم

روش پکس برای درمان مشکلات ارتباطی کودکان اوتیسم

چه درمان هایی به اختلال اوتیسم کمک می کند؟

طب مکمل و جایگزین در اوتیسم

نکاتی برای والدین دارای فرزندان با اختلال طیف اوتیسم

آیا واکسن ها باعث اوتیسم می شوند؟

صرع و اوتیسم: آیا پیوندی وجود دارد؟

اختلال اوتیسم در کودکان و دو زبانه بودن

کودکان مبتلا به اوتیسم و تعامل اجتماعی

نحوه برخورد با دانش آموزان اوتیسم

کمک به کودکان مبتلا به اوتیسم برای مقابله با اضطراب

چگونه به کودکان مبتلا به اوتیسم آموزش دهیم؟

رژیم حسی برای اختلال اوتیسم

بهترین فعالیت های حسی برای کودکان مبتلا به اوتیسم 

تاثیر رژیم حسی برای کودکان با اختلال اوتیسم چیست؟

انواع اختلال پردازش حسی چیست؟

علائم اختلال اوتیسم در بزرگسالان

مواردیکه شما باید در مورد اوتیسم در بزرگسالان بدانید؟

افراد مبتلا به اوتیسم ممکن است در انتخاب های اقتصادی خود منطقی تر عمل کنند.

برخی از باکتری های روده رفتارهای شبه اوتیستیک را در موش کاهش می دهد.

آیا می توان از اختلال اوتیسم جلوگیری کرد؟

آیا داروی سل می تواند به درمان اوتیسم کمک کند؟

 آیا عدم وجود یک پروتئین می تواند علت بروز اختلال اوتیسم را توضیح دهد؟

مایع مغزی نخاعی بعنوان نشانگر بالقوه برای اوتیسم یافت شده است.

قرار گرفتن در معرض فلزات سنگین ممکن است خطر ابتلا به اوتیسم را افزایش دهد.

تب در باردارای با ریسک بالای ابتلا به اوتیسم مرتبط است.

آیا مصرف مولتی ویتامین ها در دوران بارداری می تواند کودکان را از ابتلا به اوتیسم محافظت کند؟

خطر ابتلا به اوتیسم با قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی ممنوع در دوران بارداری افزایش می یابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

دوازده − 4 =

keyboard_arrow_up
× پشتیبانی 24 ساعته