آب درمانی

برای بهبود دامنه حرکتی مفاصل ، افزایش قدرت عضلانی ، بهبود الگوهای تعادلی و حرکتی ، کاهش اسپاستیسیته و درد در کودکان فلج مغزی ، دیستروفی های عضلانی و انواع اختلالات حرکتی کاربرد دارد و برای کاهش بیش فعالی ، بیقراری ، رفتارهای تکانشگری و ایجاد آرامش در کودکان اتیستیک و ADHD کاربرد دارد.

آب درمانی

در کودکانی که مبتلا به فلج مغزی هستند، یکی از درمان هایی که تاثیر زیادی دارد و شناخته شده می باشد، آب درمانی است. آب درمانی کودکان در رابطه با مشکلات و اختلالات حرکتی نیز مورد استفاده قرار می گیرد، اما به طور ویژه برای کودکانی که درگیر اختلال پردازش حسی، اوتیسم و بیش فعالی هستند، به کار می رود. در این مقاله به بررسی اطلاعاتی در رابطه با آب درمانی کودکان برای درمان بیماری های مختلف و فواید آن می پردازیم تا آگاهی خود را در این زمینه افزایش دهید.

آب درمانی کودکان

آب برای کودکانی که مبتلا به فلج مغزی هستند، محیط موثر و مطلوبی ایجاد می کند که ناشی از خواص منحصر به فردی است که این ماده دارد. این کودکان درون آب نسبت به بیرون از آن، یکپارچگی حسی حرکتی بهتری خواهند داشت. هم چنین مفاصل عملکرد بهتری در آب از خود نشان می دهند و کنترل آنها راحت تر خواهد بود. کاهش وزن و کاهش تاثیر جاذبه ناشی از قرار گرفتن درون آب، سبب این یکپارچگی خواهد شد. زمانی که این کودکان از طریق آب درمانی تمرینات حرکتی را انجام می دهند، اعتماد به نفسشان بیشتر می شود. آب درمانی کودکان انگیزه آنها را برای فعالیت حرکتی بیشتر می کند و برای اینکه تمرینات دشوار انجام دهند، کمتر مقاومت می کنند. بهترین کلینیک آب درمانی کودکان با تجهیزات پیشرفته توانبخشی آماده ارائه خدمات به کودکان دارای مشکلات حرکتی می باشد.

آب درمانی کودکان مبتلا به فلج مغزی

یکی از روش های اثبات شده و موثر برای درمان کودکانی که مبتلا به فلج مغزی هستند، آب درمانی می باشد. اگر کودکی به فلج مغزی مبتلا باشد، در حرکات ارادی خود محدودیت هایی خواهد داشت که دلیلش ضعف عضلات آنها و اسپاسم های عضلانی می باشد. این کودکان تعادل کمی دارند و از نظر جاذبه ای احساس ناامنی می کنند، به همین دلیل از حرکت احساس ترس دارند. اینها عواملی است که سبب می شود در رشد حرکتی پیشرفت کمی داشته باشند.

وقتی از طریق آب درمانی کودکان، آب گرم به سطح پوست آنها برخورد می کند، اتساع عروق رخ دهد و خون‌رسانی به پوست افزایش پیدا می کند. نیروی جاذبه به دلیل اینکه آب چگالی پایینی دارد، از روی کودک برداشته می شود و کودک قادر می شود علیرغم ضعفی که در عضلاتش دارد، حرکاتی را انجام دهد. خاصیت هیدرواستاتیکی آب باعث می شود، بدن کودک فشار آب ساکنی که متحمل می شود مانند این باشد که ماساژ درمانی برای پوست کودک صورت گرفته است. این ماساژ درمانی برای کودک فوق العاده آرامش بخش خواهد بود و توانایی های او را افزایش خواهد داد.

بهترین مرکز آب درمانی کودکان

رفع مشکلات عضلانی کودکان با آب درمانی

کودکان فلج مغزی مشکلات عضلانی مثل سفتی یا انقباض عضلات، اسپاسم عضله و ضعف عضلانی دارند و آب درمانی مشکلات استخوانی و اسکلتی آنها را می تواند برطرف کند و حس ناامنی از نظر جاذبه ای را از آنها دور کند. هم چنین آب درمانی انحرافی که در ستون فقراتشان وجود دارد را کمتر می نماید. تمریناتی که در آب درمانی کودکان صورت می گیرد شامل استفاده از تخته تعادل در آب و هم چنین تیلت برد آبی خواهد بود که وضعیت های مختلفی را به صورت فعال برای بر هم زدن تعادل و بالا بردن توانمندی کودک مبتلا به فلج مغزی ایجاد می کنند. آب با کم کردن وزن کودک و خاصیت مقاومتی که دارد به این کودکان کمک بسیاری می کند و باعث پیشرفت حرکاتشان می شود.

خواص آب برای آب درمانی

آب خاصیت تسهیل کنندگی دارد که سبب می شود تمرینات استاتیک بر اثر کاهش وزن و جاذبه از جانب کودک صورت بگیرد. این کودکان در داخل استخر آب درمانی حالت‌هایی چون دو زانو، چهار دست و پا و ایستادن را تمرین می کنند. آب عضلات کودکان فلج مغزی را تقویت می کند و رفلکس های پاتولوژیک را در این کودکان کنترل می نماید. آب خاصیت دیگری به نام هیدرواستاتیک دارد که سبب می شود بیوفیدبک حس عمقی در کودک ایجاد شود و بدین ترتیب الگوهای طبیعی که برای کودک وجود دارد در آن ها شکل بگیرد و تمرین شود و کودک به حس تعادل دست پیدا کند.

بهترین کلینیک آب درمانی کودکان

بهترین کلینیک آب درمانی کودکان

بهترین کلینیک آب درمانی کودکان مرکزی خواهد بود که ضمن داشتن تجهیزات به روز و پیشرفته، از وسایلی که موجب تحریکات حسی کودک می شود، استفاده کند و اسباب بازی هایی که برای جلب توجه کودک مفید هستند را دارا باشد. بهترین مرکز آب درمانی کودکان باید پرسنلی متعهد و کارآزموده داشته باشد که بتوانند روابط خوبی با کودکان داشته باشند و برای تشویق کودک به فعالیت بدنی تبحر کافی را داشته باشند. از جمله تجهیزات مجموعه تردمیل در آب، تیلت برد آبی، تیوپ های بادی، نودل، دمبل آبی، بالانس بیم آبی و … می باشد که فضایی آرام برای کودک ایجاد می کند تا فعالیت های درمانی اش را به خوبی و به دور از اضطراب انجام دهد. برای اینکه نتیجه موثری از آب درمانی کودکان حاصل شود، درمانگر در طی درمان تنها با یک کودک به بازی و درمان می پردازد و خدمات درمانی را در فضای استخر به او ارائه می کند. تمام تلاش این مجموعه کمک به کودکان مبتلا به مشکلات حرکتی نظیر فلج مغزی می باشد و در این راه از هیچ کوششی دریغ نمی کند.

فواید آب درمانی کودکان فلج مغزی

از جمله فوایدی که آب درمانی برای کودکان خواهد داشت شامل کاهش دادن اسپاسم های عضلانی خواهد بود که سبب می شود سفتی عضلات کم شود. هم چنین موجب تقویت کردن قدرت عضلات می شود بدون اینکه به مفاصل فشار وارد شود و به آنها آسیب برسد. از دیگر فواید آب درمانی کودکان درمان ناامنی ناشی از جاذبه خواهد بود زیرا این کودکان از حرکات خود ترس دارند که مبادا تعادل خود را از دست بدهند و به زمین بیفتند.

فشار هیدروستاتیک آب حس عمقی کودک را تحریک می کند و وضعیت بدن را تراز می کند. آب درمانی کودکان سبب می شود تعادل داینامیک کودک تقویت شود و در حال حرکت بتواند تعادل را حفظ کند. با آب درمانی سطح هوشیاری کودک بالا می رود و توجه و تمرکز کودک با این روش بیشتر می شود. سیستم گردش خون در کودک با این روش عملکرد بهتری از خود نشان می دهد و سیستم تنفسی او تقویت می شود. در این محیط کودک الگوهای طبیعی حرکت را به بهترین شکل فرا می گیرد و‌ قدرت برنامه ریزی حرکتی او نیز بیشتر می شود.

آب درمانی کودک مبتلا به سندروم داون

تمرینات آب درمانی برای کودکانی که مبتلا به سندروم داون هستند نیز کاربرد دارد. یکی از مداخلات درمانی زودهنگام برای کودکانی که مبتلا به سندروم داون هستند، آب درمانی است زیرا این کودکان به شلی تاندون و مفاصل مبتلا هستند و تون عضلانی پایینی دارند. آب درمانی، ضعفی که در قدرت عضلات این کودکان وجود دارد رفع می کند بدون اینکه عیبی به مفاصل آنها وارد کند. وزن کودک با قرار گرفتن در آب کم شده و فشار از روی مفاصلشان برداشته می شود و کودک بدون هیچ ترسی تمرینات خود را در آب می تواند انجام دهد.

فواید آب درمانی برای کودکان مبتلا به سندروم داون

تحریک حس عمقی مفاصل کودک، بالا رفتن سرعت پاسخ دهی به محرک، افزایش مهارت های هماهنگی حرکتی کودک، بالا رفتن هوشیاری و تمرکز کودک، افزایش تحمل و قدرت عضلانی کودک، بهبود عملکرد گردش خون و تنفس، تقویت سیستم ایمنی، بیشتر شدن ثبات بدنه، بیشتر شدن تعادل حرکات داینامیک و … از جمله فوایدی است که آب درمانی برای کودکان مبتلا به سندروم داون خواهد داشت.

رفع مشکلات ارتوپدی با آب درمانی و فواید آن

آب درمانی کودکان به منظور رفع مشکلات ارتوپدی نیز صورت می گیرد. از آنجایی که آب خاصیت هیدرواستاتیک دارد، تمرینات درمانی در آن راحت تر صورت می گیرد و مفاصل فشار کمتری را متحمل می شوند. وقتی دمای آب تنظیم شود، سیستمی برای کاهش و تسکین درد ایجاد می شود. ابزارهای مختلفی در رابطه با آب درمانی وجود دارد که سبب می شود با توجه به وضعیت پیشرفت کودک، سطح سختی این تمرینات را بتوان تنظیم کرد و اینکه چه مقدار فشار بر عضلات وارد شود نیز قابل تنظیم خواهد بود. فوایدی که آب درمانی در رابطه با اختلالات ارتوپدی دارد، کم کردن دردهای مفصلی و رفع گرفتگی عضلانی خواهد بود. هم چنین عضلات سطحی و عمقی با این روش تقویت می شوند و دامنه حرکتی که اندام ها دارند، حفظ و افزایش پیدا می کنند. محدودیت های حرکتی با آب درمانی رفع می شود و از بروز آنها پیشگیری خواهد شد. هم چنین آب درمانی در این کودکان از ایجاد انحراف در ستون فقرات جلوگیری می کند تا مشکلات ناشی از آن رخ ندهد. آب درمانی موجب اصلاح پوسچرال می گردد و فرد در هر سنی با انجام دادن آن، قادر به حرکات متنوع اصلاحی خواهد بود.

آب درمانی برای کودکان مبتلا به اوتیسم

کودکانی که مبتلا به اوتیسم هستند، تجربیات کمی را از محیط دریافت می کنند زیرا درگیری های حسی آنها زیاد است. این کودکان تحمل تغییرات محیطی را ندارند. آب درمانی کودکان مبتلا به اوتیسم سبب می شود کودکی که در آب قرار دارد، خواص آرامش بخش آب را جذب می کند و از محیط اطرافش تجربیات خیلی مفیدی کسب می کند. از فواید آب درمانی کودکان مبتلا به اوتیسم تقویت شدن عضلات، بالا بردن واکنش های تعادلی و دامنه حرکتی می باشد. کودک در آب بازی های مختلفی می تواند داشته باشد و همکاری خوبی برای درمان انجام دهد.

وقتی کودک در آب قرار می گیرد، بدون اینکه فشار و استرس روانی داشته باشد، تمرینات تعاملی و اجتماعی را در محیطی امن تجربه می کند. در این کودکان اختلالاتی در مهارت های زبانی وجود دارد که با انجام تمریناتی مثل نفس گیری، حباب ساختن در آب و … این مهارت ها در بدنشان تقویت می شود. تمرینات آب درمانی کودکان اوتیسم موجب می شود رفتارهای پرخاشگرانه آنها کاهش پیدا کند و جو آرامی برای او ایجاد می شود که باعث می شود درمان های رفتاری این کودکان خیلی سریع تر انجام شود و کمتر اذیت شوند و ناسازگاری کنند.

هماهنگی حرکتی کودکان اوتیسم با آب درمانی افزایش پیدا می کند چون با قرار گرفتن در آب وزنشان کم می شود و همزمان از تجهیزاتی برای تقویت این حرکات استفاده می شود. حس عمقی به دلیل چگالی آب در تمام اندام های کودک ایجاد می شود و در این رابطه تمریناتی نظیر حمل وزنه در آب انجام می شود تا مهارت های بدنی این ها تقویت شود. آب درمانی کودکان اوتیسم سبب یکپارچگی حسی در این کودکان می شود زیرا علاوه بر تمرینات، اثر آرامش بخشی نیز در آب وجود دارد. رفتارهای کلیشه ای این کودکان با آب درمانی رفع می شود و سطح هوشیاری آنها بهبود پیدا می کند.

اهمیت آب درمانی برای کودک

اهمیت آب درمانی برای کودک

کودکان مبتلا به اوتیسم، فلج مغزی، سندروم داون و ‌مبتلا به اختلالات ارتوپدی که با مشکلات حرکتی زیادی همراه هستند و از بسیاری از مشکلات حسی رنج می برند، نیاز به محیطی آرام و به دور از تشنج دارند تا با انجام تمریناتی موثر، عضلات خود را تقویت کنند. بهترین مرکز آب درمانی کودکان با تجهیزات پیشرفته و پرسنلی متخصص تمام تلاش خود را برای ایجاد این محیط می کنند و با انجام تمرینات اختصاصی برای کودک با توجه به ظرفیت و پیشرفتی که در فعالیت هایش می بینند، سعی در ارتقای مهارت های او خواهند داشت.

با توجه به دستورات پزشک، حرکات درمانی برای کودک در این محیط صورت می گیرد و از امکانات روز دنیا به جهت پیشرفت کودک استفاده می شود. یک مرکز درمانی خوب قادر به برقراری ارتباط موفق با کودکان دارای مشکلات حرکتی خواهد بود و سعی در ایجاد میل و علاقه در او برای انجام تمرینات می کنند. در صورت نیاز به راهنمایی در زمینه آب درمانی کودکان و روش های درمانی در این مراکز با شماره تماس های موجود در سایت تماس حاصل فرمایید و اطلاعات لازم را از کارشناسان مجموعه دریافت کنید.

مقاله های مرتبط با آب درمانی:

آب درمانی در کودکان

فواید جسمانی آب درمانی

آب درمانی در اختلال اوتیسم

آب درمانی در فلج مغزی

آب درمانی در اختلال پردازش حسی

مرکز آب درمانی کودکان در تهران

آب درمانی در اختلال نقص توجه و بیش فعالی

تاثیر کاردرمانی داخل آب برای کودکان با نیاز های ویژه

آب درمانی در بیماری های مغز و اعصاب

آب درمانی در آسیب های اسکلتی و عضلانی

آب درمانی در بیماری های قلبی عروقی و ریوی

keyboard_arrow_up
× پشتیبانی 24 ساعته